Dobry Styl > Porady > Woski i hydrowoski jako środki zabezpieczania lakieru samochodowego

Woski i hydrowoski jako środki zabezpieczania lakieru samochodowego

Data: 27.05.2019 Kategoria: Porady

Woskowanie jest powszechnie stosowanym sposobem zabezpieczania lakieru samochodowego. Polega na naniesieniu na karoserię cienkiej warstwy wosku, a następnie na dokładnym wypolerowaniu powierzchni. Dzięki zastosowaniu wosku czy hydrowosku nie tylko zabezpieczymy lakier przed czynnikami zewnętrznymi, ale także przywrócimy karoserii naszego auta pierwotny kolor i blask. Wosk ma również właściwości hydrofobowe – odpycha zabrudzenia i wodę.

Woski w płynie, tzw. hydrowoski

Można powiedzieć, że hydrowoski to najszybszy i najłatwiejszy sposób zabezpieczania lakieru. Ich podstawowym zadaniem jest stworzenie powłoki ochronnej na aucie, która zabezpieczy lakier na maksymalnie długi czas. Hydrowosk jest to płynny wosk polimerowy. Może mieć postać mleczka lub występować w wersji w sprayu. Hydrowoski nakłada się szybko, są komfortowe w użyciu, w kilka minut zapewniają blask karoserii i odświeżają kolor lakieru. Przyspieszają i ułatwiają osuszanie karoserii.

Dzięki zastosowaniu polimerów lakier zostaje bardzo dobrze zabezpieczony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, wody deszczowej czy śniegu. Woski w płynie sprawdzą się w samochodach z zadbanym lakierem, bez dużych rys i defektów. Do karoserii, na których widać ślady użytkowania lepsze będą woski w mleczku, które ograniczy ich widoczność, przy tym także nada lakierowi blasku.

Wosk twardy

Aplikacja wosku w formie twardej pasty wymaga odrobinę większej wprawy w aplikacji i cierpliwości. W wyniku niewłaściwego nakładania mogą powstać nieestetyczne smugi, ponieważ woski twarde są produktami bardzo gęstymi. To dzięki tej gęstości uzyskujemy twardą i najtrwalszą ochronę karoserii przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli stwierdzimy, że woskowanie karoserii samochodu to trudna i żmudna praca, z którą możemy sobie nie poradzić lub najzwyczajniej w świecie nie mamy ochoty poświęcać na to czasu, możemy skorzystać z usług myjni. Jak mówi ekspert z myjni Estyma z Lublina:

Zależnie od preferencji właścicieli, auta możemy pokryć warstwą płynnego hydrowosku lub twardego wosku ręcznego. Używamy środków łagodnych dla auta. Dla hobbystów, takich jak my, nakładanie wosku to najprzyjemniejsza część w pracy z autami.

Woski twarde mogą być naturalne lub syntetyczne oraz hybrydowe, czyli w formie połączenia wosków naturalnych oraz syntetycznych. Skład wosków naturalnych oparty jest na wosku Carnauba, pozyskiwanym z liści brazylijskiej palmy oraz woskach pszczelich. Jest najtwardszym z wosków występujących w przyrodzie. Znajdując się na karoserii, wraca do swojej pierwotnej postaci, dzięki czemu tworzy trwałą i twardą ochronę. Woski syntetyczne oparte są na nowoczesnej technologii polimerowej. Polimery wiążą się z powierzchnią lakieru, zapewniają bardzo dobrą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

Ciekawym rozwiązaniem są woski koloryzujące, które dobierane są do koloru nadwozia. Dzięki nim otrzymamy efekt głębi dla koloru swojego lakieru. Zawierają one barwiące pigmenty – im więcej, tym aplikacja jest trudniejsza, dlatego warto w tym przypadku oddać nasze auto w ręce profesjonalistów.