Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Wybór i montaż fototapety. Na co zwrócić uwagę?

Wybór i montaż fototapety. Na co zwrócić uwagę?

Data: 01.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Pozornie, montaż fototapety nie różni się zbytnio od sposobu układania tapet tradycyjnych. W praktyce, pewne rozbieżności mogą ujawnić się już na etapie wyboru konkretnego wzoru fototapety.

Sztuka wyboru

Zwykłe tapety wybieramy przeważnie w formie papierowej, oglądając próbki na żywo. Z fototapetami sytuacja ma się inaczej. Większość z nich przyjmuje formę wielkoformatowego obrazu, dlatego obejrzenie pojedynczego skrawka nie okaże się miarodajne.

Optymalnym rozwiązaniem jest zweryfikowanie całego wzoru na ekranie komputera. Zawsze możemy dokonać własnych modyfikacji, a nawet dobrać zdjęcie, na którym szczególnie nam zależy. Poza designem, spore znaczenie dla jakości fototapety ma sposób, w jaki zostanie ona wydrukowana. Najlepiej zawczasu uzgodnić wszystkie szczegóły z firmą dostarczającą tapetę – objaśnia ekspert Krainy Fototapet ze Szczecina.

Samodzielny montaż – od czego zacząć?

Kiedy staliśmy się posiadaczami wymarzonej fototapety, przyszła pora na jej montaż. Jeżeli podejmujemy się go samodzielnie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pomocne mogą okazać się specjalne zakładki, których grubość dochodzi do 5 milimetrów. Ułatwiają one dopasowanie poszczególnych elementów tapety, dzięki czemu po zakończeniu prac uzyskamy efekt jednego, spójnego obrazu. Duża precyzja działania jest wymagana zwłaszcza w przypadku fototapet na zamówienie o skomplikowanych wzorach.

Metody montażu

Fototapetę da się zamontować na kilka sposobów. Najbardziej klasycznym jest oklejenie ścian w całym pomieszczeniu. Możemy też skupić się na konkretnym miejscu – np. jednej ścianie. Wówczas fototapeta będzie pełnić funkcję podobną do obrazu. Jako uzupełnienie może posłużyć fototapeta na meblach, np. dużej szafce. Tapety mocowane na ścianach i meblach różnią się między sobą sposobem wykonania. Warianty naścienne to przeważnie wydruki na wysokiej jakości papierze, natomiast materiały stosowane na meblach często przyjmują postać folii samoprzylepnej, która nie dałaby się przykleić na ścianę. Świadomość ograniczeń, umiar i odpowiednie podejście sprawią, że fototapetę z powodzeniem zastosujemy nie tylko w pokojach, ale też w kuchni czy łazience.