Dobry Styl > Wyposażenie > Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego     

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego     

Data: 12.09.2021 Kategoria: Wyposażenie

Kominki to doskonała dekoracja każdego pomieszczenia. Aby jednak kominek był nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny warto zwrócić uwagę na wybór właściwego wkładu kominkowego. To od niego zależy efektywność procesu spalania, a także to, czy kominek może stać się podstawowym lub dodatkowym źródłem ogrzewania zapewniającym wysoki poziom komfortu cieplnego. Czym kierować się przy wyborze wkładu kominkowego i który jego rodzaj wybrać? Podpowiadamy!

Jaki materiał na wkład kominkowy wybrać?

Wybierając wkład kominkowy, przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na jego materiał wykonania. Często wybierane są m.in. wkłady żeliwne, które odznaczają się chropowatą i niejednorodną strukturą. Są one bardzo ciężkie i stosunkowo wolno się nagrzewają, ale są w stanie bardzo długo oddawać ciepło nawet po wygaśnięciu paleniska.

Kolejnym rodzajem są wkłady kominkowe ze stali, które w porównaniu do żeliwnych szybko się nagrzewają i jednocześnie szybko tracą uzyskaną temperaturę. Z tego powodu lepiej nadają się do kominków, które w głównej mierze mają pełnić funkcję dekoracyjną.

Ciekawym wyborem są również wkłady z szamotem występujące w postaci płyt, a następnie montowane jako wkłady. Na tle innego wyposażenia kominków wyróżniają się one najwyższym poziomem utrzymywania pożądanej temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu zapewniają dobry komfort cieplny.

Który rodzaj wkładu kominkowego wybrać?

Popularnym rodzajem wkładów kominkowych są wkłady powietrzne, które pobierają chłodne powietrze z wnętrz i ogrzewają je we wkładzie. Za pomocą specjalnych systemów nadmuchowych ciepło rozprowadzane jest rurami po całym domu, w związku z czym ich montaż umożliwia ogrzanie każdego pomieszczenia.

Jeśli chcemy, aby kominek ogrzewał nie tylko dom, ale też wodę użytkową warto zdecydować się na wkłady kominkowe z płaszczem wodnym dostępne w Kominki-Pałka w Jelcz-Laskowice. Są one podłączane do systemu centralnego ogrzewania, dzięki czemu ogrzewają wodę, która następnie specjalną instalacją dociera do grzejników znajdujących się w całym domu. W efekcie kominki z płaszczem wodnym mogą być dobrą alternatywą dla innych głównych źródeł ogrzewania budynku.

Natomiast dla osób, które nie mają w pomieszczeniu miejsca na przechowywanie opału, dobrym wyborem będą kominki gazowe. Do ich zasilania nie jest wymagane ani drewno, ani węgiel. W konsekwencji kominki gazowe nie generują dużych zabrudzeń, a co za tym idzie, będą stanowić eleganckie wyposażenie salonu. Są one jednak w stanie ogrzać wyłącznie wnętrze, w którym zostały zamontowane.