Dobry Styl > Budowa i remont > Jak wybrać bramę wjazdową na posesję?

Jak wybrać bramę wjazdową na posesję?

Data: 25.10.2017 Kategoria: Budowa i remont

Kiedy wybieramy bramy wjazdowe na naszą posesję, zwracamy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich funkcjonalność oraz komfort. Powinniśmy także pamiętać o bezpieczeństwie i zastanowić się, czy wolimy bramę otwieraną ręcznie, czy zależy nam na bramach automatycznych. Warto rozważyć szerokość bezpiecznego wjazdu na posesję, dopasowanie wjazdu do rodzaju oraz kształtu działki. Wjazd powinien także pasować do ogrodzenia, które otacza nasz dom oraz do furtki, którą wchodzimy na teren naszej posesji. Jak najprościej wybrać bramę wjazdową?

Bramy przesuwne oraz skrzydłowe

Bramy przesuwne to rozwiązanie, które przez wielu fachowców jest najbardziej praktyczne. Nie potrzeba dodatkowego miejsca na podjeździe, ponieważ bramy wjazdowe przemieszczają się wzdłuż ogrodzenia. Bardzo chętnie wybierają je właściciele działek, które są szerokie i płytkie. Do wyboru mamy dwie opcje: przesuwną bramę szynową lub samonośną.

Jak wskazuje nazwa, bramy szynowe to takie, których skrzydła przemieszczają się po szynie, która umieszczona jest na nawierzchni działki. Szyna wymaga regularnemu usuwaniu zanieczyszczeń, na przykład liści, które mogą utrudniać przemieszczanie się bramy. Bramy samonośne to rozwiązanie wygodniejsze – mówi nam przedstawiciel Zakładu Metalowego Adamet z Woli Wadowskiej.

Bramy nie mają kontaktu z podłożem, są montowane wysięgnikowo. Prostsza alternatywa to brama skrzydłowa. Zgodnie z prawem budowlanym, powinna być otwierana do wewnątrz posesji. Jeśli działka jest odpowiednio głęboka, możemy śmiało wybrać właśnie taką bramę. Do wyboru mamy modele jednoskrzydłowe, które świetnie sprawdzają się w narożniku działki oraz dwuskrzydłowe, które wymagają mniej miejsca na podjeździe.

Nowoczesny i klasyczny design

Niezależnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji bramy wybierzemy, czy będzie ona otwierana ręcznie, czy wyposażona w automatykę, którą możemy sterować za pomocą pilota, do wyboru mamy bramy wjazdowe w różnym stylu. Jeśli nasz dom to elegancka budowla w klasycznym stylu, otoczona ciepłym ogrodem, warto wybrać bramy o podobnym designie. Kute bramy z szeregiem ozdób to droższy wydatek, niż brama w nowoczesnym stylu, która składa się zwykle z prostych, poziomych elementów. Nowoczesne bramy pasują przede wszystkim do domów w nowoczesnym stylu, które okala prosty ogród z trawnikiem i roślinami, które nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji, na przykład z przyciętymi iglakami i kwietnikami, na których znajdują się sukulenty. Niezależnie od tego, czy wybierzemy nowoczesną bramę wjazdową, czy wersję klasyczną, warto upewnić się, że produkt będzie zabezpieczony przed korozją (ocynkowanie ogniowe). Większość bram, które widzimy wokół, to bramy w kolorze czarnym. Jeżeli zależy nam na innym kolorze, zapytajmy producenta, czy jest możliwość wyboru powłoki z farby proszkowej według palety RAL. Jeżeli nie jesteśmy pewni, ile będzie nas kosztowało przedsięwzięcie, poprośmy o wycenę – solidne firmy oferują je bezpłatnie.