Dobry Styl > Budowa i remont > Jak wybrać kolor farby do wnętrza?

Jak wybrać kolor farby do wnętrza?

Data: 23.10.2017 Kategoria: Budowa i remont

Kolor farby decyduje o obliczu całego wnętrza. Wybór z szerokiej gamy barw stanowi spore udogodnienie, ale i wyzwanie któremu podołamy tylko wtedy, gdy rozważymy wszelkie za i przeciw. Dobierając barwy ścian i sufitów, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak funkcja i charakter pomieszczenia, sposób jego oświetlenia czy ogólna aranżacja. Oczywiście ogromne znaczenie mają nasze osobiste preferencje.

Kolor, a rozmiar i kształt pomieszczeń

Istotną rolę przy doborze farb odgrywa rozmiar pomieszczeń. W przypadku niewielkich pokoi, doskonale sprawdzają się barwy jasne. Odbijają one światło i stwarzają iluzję większej przestronności. W dużych pomieszczeniach należy postępować dokładnie na odwrót – intensywne barwy sprawią, że otoczenie nie będzie przytłaczać i stanie się przytulniejsze. Co ważne, wizualna korekta może dotyczyć także kształtu domowych wnętrz. Chcąc uzyskać pozorną formę kwadratu, powinniśmy przybliżyć ściany najbardziej oddalone od środka, używając na nich ciemnej farby. Na reszcie ścian wystarczy zastosować farby jaśniejsze.

Rozkład światła i jego znaczenie

W zależności od ilości światła, ten sam kolor farby może prezentować się kompletnie inaczej. Przed wyborem barwy warto zwrócić uwagę, ile światła dziennego dociera do pomieszczenia, a także jak bardzo dany pokój jest nasycony oświetleniem sztucznym.

Zasada jest prosta – im mniej światła, tym kolor ścian powinien być jaśniejszy. We wnętrzach z oknami wychodzącymi na południe i zachód, gdzie dominuje ciepłe światło, opłaca się stosować barwy chłodniejsze. We wnętrzach słabiej oświetlonych rekomendowane są barwy ciepłe – tłumaczy przedstawiciel sklepu z materiałami budowlano-instalacyjnymi REMONT.

Znaczenie stylu i aranżacji

Dobrze, gdy farba stanowi harmonijną całość z wystrojem pomieszczenia. Nie wolno przesadzać ze zbyt dużą ilością odcieni, które wprowadzają zbędny chaos kompozycyjny. Barwy warto dobierać walorowo, bazując na różnych odcieniach tego samego koloru. Trzeba też zadbać, by meble i inne dodatki nie zlewały się z tłem, tworząc nudne i przygnębiające wrażenie. Egzamin zdają zestawienia kontrastowe – jasne farby oraz ciemne meble lub na odwrót. Za sprawą takiego zróżnicowania, pomieszczenie będzie znacznie ciekawsze.

Funkcja pomieszczenia – funkcja barwy

O tym, że kolory wpływają na nastrój, wiadomo nie od dziś. Tę cenną wiedzę psychologiczną warto przekuć na praktykę, dobierając barwy według sposobu w jaki mają na nas oddziaływać. Kolory żółty, czerwony i pomarańczowy budzą do życia i dodają energii. Błękit i zieleń tworzą wrażenie spokoju i harmonii, róż i fiolet sprzyjają pracy twórczej, natomiast brąz to gwarancja równowagi i komfortu. Funkcję poszczególnych barw można łączyć z funkcją pokoju. Przykładowo, w pomieszczeniach sypialnianych sprawdzą się akcenty stonowane, a w salonach te nieco jaśniejsze, kojarzone z radością i ciepłem rodzinnym.

Indywidualne gusta i preferencje

Wybierając farby do malowania wnętrz, nie możemy pomijać własnych gustów i preferencji. Każdy człowiek odbiera poszczególne kolory w nieco innych sposób, dlatego ogólne porady mogą okazać się zwyczajnie chybione. Tylko subiektywne odczucie podpowie nam, w jakich aranżacjach będziemy czuć się najlepiej. Dzięki temu, przebywanie we własnych czterech ścianach sprawi nam autentyczną przyjemność. A przecież o to przede wszystkim chodzi.