Dobry Styl > Porady > Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie szyjki macicy?

Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie szyjki macicy?

Data: 26.03.2018 Kategoria: Porady

Łyżeczkowanie, „skrobanka”, abrazja macicy – pod tymi niepokojącymi nazwami skrywa się zabieg ginekologiczny, który wbrew powszechnym skojarzeniom wcale nie musi polegać na przerwaniu ciąży. Trudno też powiedzieć, by był tak nieprzyjemny, jak można się spodziewać, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Najbardziej przykre z reguły są okoliczności, w jakich należy go wykonać.

 

Abrazja polega na wprowadzeniu do kanału rodnego specjalnego narzędzia, które kształtem przypomina pętelkę na wysięgniku albo właśnie łyżkę (stąd słowo „łyżeczkowanie”).

Przy jego użyciu złuszcza się obecne w szyjce tudzież jamie macicy struktury, które z różnych powodów tam zalegają – dowiadujemy się w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal.

Poronienie i poród

Jednym ze wskazań do wykonania zabiegu jest sytuacja, gdy łożysko nie zostało w pełni wydalone z organizmu po porodzie. Jeśli nie usunie się go odpowiednio szybko, może dojść do infekcji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Podobne ryzyko niesie ze sobą niecałkowite poronienie, mające miejsce między 7. a 22. tygodniem ciąży – wówczas usunąć należy pozostałe w narządach rodnych tkanki płodu.

Polipy i obfite miesiączki

Łyżeczkowanie szyjki macicy wykonuje się leczniczo także w celu usunięcia wykrytych polipów, poddawanych następnie badaniu histopatologicznemu. Podobnie rzecz ma się w przypadku usunięcia nadmiaru błony śluzowej macicy, jeśli jej niedostateczne naturalne złuszczanie jest przyczyną występowania nieregularnych, obfitych i bolesnych miesiączek. Pobrany w czasie zabiegu materiał oceniany jest pod mikroskopem, aby stwierdzić albo wykluczyć zmiany nowotworowe tkanek.

Ujednoznacznienie diagnozy

Zmiany te mogą odpowiadać też za krwawienia z dróg rodnych pojawiające się w okresie postmenopauzalnym – stąd również one stanowią podstawę do skierowania na zabieg łyżeczkowania. Inne sytuacje, w których abrazja sprawdza się w roli narzędzia diagnostycznego, to między innymi podejrzenie ciąży pozamacicznej albo krwiaków macicy. Łyżeczkowanie wykorzystuje się także wówczas, gdy wątpliwy obraz USG przezpochwowego wymaga weryfikacji, a ponadto w diagnostyce niepłodności.

Charakterystyka zabiegu

Sam zabieg trwa tylko kilka minut. Najczęściej wykonuje się go rano, gdy pacjentka jest na czczo (w związku z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego). Po kilku godzinach, rzadziej po paru dniach obserwacji może ona wrócić do domu. W wyniku łyżeczkowania przez kilka dni pojawiać się mogą krwawienia oraz bóle podbrzusza. Po tym czasie tkanki ulegają regeneracji.