Dobry Styl > Ogród > Wykorzystanie łupka w budowie ścieżek ogrodowych

Wykorzystanie łupka w budowie ścieżek ogrodowych

Data: 07.03.2019 Kategoria: Ogród

Dzisiejsze ogrody mocno odbiegają od tego, jak wyglądały ogrody naszych dziadków – nie musimy dziś zagospodarowywać każdego metra kwadratowego na uprawę warzyw, a zamiast tego możemy tak zaaranżować ogród, aby był ładny i by był dla nas miejscem relaksu. Jednym z ciekawszych elementów takiego ogrodu są jego ścieżki, które wykonuje się najczęściej z łupku. Jak się zabrać za ich budowę i co warto na ten temat wiedzieć?

Jak wygląda podkład?

Choć na pierwszy rzut oka tak to może wyglądać, to wykonanie takiej ścieżki nie polega na zwykłym ułożeniu kamieni na ziemi – w takim przypadku kamienie użyte na ścieżkę nie byłyby za długo na swoim miejscu, ponieważ byłyby szybko wdeptane w ziemię i niestabilne. Podłoże pod samymi kamieniami ścieżkowymi musi być zatem odpowiednio przygotowane: w pierwszej kolejności należy zrobić wykop na szerokość ścieżki, następnie oczyścić grunt rodzimy z humusu, chwastów, kamyków i innych rzeczy, a następnie zapełnić wykop najpierw piaskiem, a potem korą łupkową lub innym kruszywem, np. żwirem, które będzie przepuszczało wodę. Dzięki temu ścieżka będzie stabilna i odporna na opady deszczu.

Są też inne metody położenia ścieżki, które są o wiele szybsze. Jedna z takich metod polega na możliwie ścisłym ułożeniu kamieni na rozsypanej wcześniej korze, bez wykonywania wykopu. Ta metoda jest o wiele szybsza niż pierwsza, jednak należy liczyć się z tym, że po pewnym czasie spomiędzy podłoża będzie trzeba usuwać chwasty, a same kamienie mogą się przesuwać. Można jednak temu zaradzić, wylewając fugę między kamieniami. Powstaje pytanie: których kamieni najlepiej użyć?

Które gatunki kamienia będą najlepsze

Kamień używany do budowy ścieżek ogrodowych i innych miejsc powinien być płaski, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Warto też, aby nie był śliski – w innym wypadku może być niebezpieczny, a przez to będzie raczej utrudnieniem, niż ułatwieniem w poruszaniu się. Wszystkie te warunki spełnia dostępny w Kopalni Jenków łupek szarogłazowy. Dodatkowo cechuje się on szarą i brązową kolorystyką, zatem będzie idealnie pasował do praktycznie każdego ogrodu. Łupek szarogłazowy ma bardzo dużą odporność na ściskanie, bo aż 46 MPa. Dla porównania – przeciętna płyta chodnikowa ma wytrzymałość na ściskanie rzędu 35 MPa, można więc być pewnym, że długo wytrzyma na swoim miejscu. Nie nasiąka także wodą i ma szortką, porowatą powierzchnię, zatem nawet podczas mrozów można po nim spokojnie chodzić i stawiać pewne kroki.

Nie tylko ścieżki

Łupek można wykorzystać nie tylko do budowy ścieżek, ale także do innych konstrukcji, które upiększą nasz ogród: miejsca na stolik i krzesła, schody, alpinaria, kaskady wodne czy umocnienia oczek wodnych. Do wszystkich tych zastosowań nada się zarówno łupek szarogłazowy, jak i inne gatunki kamienia. Warto jednak pamiętać, że poszczególne elementy ogrodu wykonane z tego samego kamienia będą ze sobą współgrały i tworzyły harmonijną całość.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli po ułożeniu kamieni zauważymy, że są niestabilne i się kiwają, to należy lepiej ubić pod nim korę, można też dodatkowo wypełnić ją piaskiem lub ziemią, a potem ponownie ułożyć. Warto zwrócić uwagę, czy nie przeszkadzają kamieniom większe fragmenty kory – należy ją wtedy bardziej rozdrobnić. Jeżeli wszystkie kamienie są stabilne, to po zakończeniu układania warto obficie polać wodą z węża ogrodowego, aby całość się „ułożyła” i ustabilizowała.

Co pewien czas (zazwyczaj raz na rok) dobrze jest usunąć trawę, która będzie zarastać nasz łupek. Obecność trawy wprawdzie stabilizuje i łączy podłoże, jednak jej nadmiar jest nieestetyczny i z czasem kamienie będą zarośnięte. Jeżeli natomiast chcemy dodać naszej ścieżce większego ładu, możemy wykańczać brzegi ścieżki krawężnikiem, a wzdłuż niego układać większe kamienie. Warto też w trakcie układania sprawdzać poziom gruntu łatą brukarską.

Podsumowanie

Układanie ścieżek ogrodowych z łupku nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga sporej staranności i pewnej ilości czasu. Jednakże jeżeli przyłożymy się do tego zadania, to ścieżka z łupku szarogłazowego będzie nam służyć przez bardzo długie lata – a nawet następnym pokoleniom.