Dobry Styl > Ogród > Wymagania, uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych

Wymagania, uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych

Data: 30.04.2018 Kategoria: Ogród

Róże to ogromnie popularne rośliny, którym przypisujemy wiele znaczeń symbolicznych. Kojarzą się z romantyczną miłością, młodością, świeżością, dziewczęcym wdziękiem, ale też namiętnością. Wiele osób chce mieć róże w swoim ogrodzie, jednak powstrzymują się przed ich sadzeniem z obawy o to, że kwiaty te są wymagające. Czy tak faktycznie jest? Przekonajmy się!

Wymagania róż

Róże wydają się delikatne i kruche, ale w istocie są odporne i mało wymagające. Nie potrzebują starannie przygotowywanego stanowiska i idealnie wyważonych warunków, aby bujnie rosnąć. Jaka gleba im służy i jakie miejsce będzie najlepsze?

Róże mają dwa podstawowe wymagania, które warto spełnić, aby kwiaty olśniewały, a zapach uwodził – mówi specjalista z firmy Substral, która specjalizuje się w nawozach i środkach ochrony roślin. – Pierwsze to dużo słońca, a drugie to lekko kwaśna gleba. Stanowisko powinno być słoneczne, ale nie gorące, czyli lepiej unikać sadzenia wzdłuż południowej ściany budynku.

Gleba pod róże nie może być piaszczysta ani zbita. Odpadają też gleby podmokłe. Jesienią należy jesienią przekopać ziemię z obornikiem, aby była spulchniona i zasobna w składniki organiczne. Na wiosnę powtarzamy przekopywanie, jednak tym razem z kompostem, a następnie czekamy dwa tygodnie, zanim posadzimy kwiaty. Jeżeli gleba nie ma odczynu lekko kwasowego, należy ją zakwasić, obsypać korą, jednak bez przesady – nie chodzi o uzyskanie podłoża zupełnie kwaśnego.

Pielęgnacja róż

Gdy róże są już w ziemi, możemy zająć się pielęgnacją. W pierwszym roku rezygnujemy z nawozów mineralnych. Wskazany jest kompost albo dobrze zbilansowane podłoże do róż. Optymalna zawartość składników odżywczych zapewni jej dobry start w pierwszym roku. Warta rozważenia jest także glinka do sadzenia Substral Naturen, która doskonale magazynuje wodę, tworząc jej rezerwuar, z którego korzenie będą mogły korzystać w miarę potrzeb. Ponadto glinka reguluje kwasowość gleby. W kolejnych latach nawożenie zaczynamy w marcu. Można skorzystać z nawozów długo działających. Czas na ostatnie nawożenie to wrzesień. Stosujemy wtedy nawóz jesienny, który wspomaga drewnienie pędów i pozwoli roślinie przetrwać zimę.

Kolce róż nie są skutecznym zabezpieczeniem przed insektami i grzybami. Dlatego należy opryskiwać rośliny preparatami owadobójczymi i grzybobójczymi. W przypadku tych pięknych kwiatów warto podjąć działania profilaktyczne i zastosować Preparat RÓŻA 2w1 Kompleksowa Ochrona, gdy tylko pojawią się pierwsze liście. Pamiętaj,
że profilaktyka jest znacznie łatwiejsza niż leczenie roślin.

Jeżeli chcemy, aby kwiat pięknie się krzewił, musimy go przycinać. Sposób cięcia jest zależny od wielkości rośliny. Wiosną róże wielkokwiatowe i rabatowe należy skrócić o nawet 20 cm. Róże pnące można przycinać dopiero w czwartym roku – usuwany wtedy tylko pędy boczne lub te, które rosną zbyt gęsto. Róże kwitnące tniemy po zakwitnięciu – przybywa wówczas kwiatów, a roślina nie owocuje zbyt szybko.