Dobry Styl > Porady > Wynajem samochodów z OC sprawcy. Formalności i przepisy

Wynajem samochodów z OC sprawcy. Formalności i przepisy

Data: 21.05.2018 Kategoria: Porady

Każdy kierowca, będąc uczestnikiem ruchu drogowego, jest narażony na różnego rodzaju stłuczki i kolizje. Często nie wynikają one z naszej winy, a tak powstałe szkody bolą najbardziej. Kiedy już do takowej dojdzie, poszkodowany kierowca może wnioskować o zwrot kosztów naprawy z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. To jednak nie wszystko, co może z niego uzyskać – w niektórych przypadkach na czas naprawy przysługuje mu także auto zastępcze.

Po polskich ulicach jeżdżą setki tysięcy samochodów. Trudno się temu dziwić – w kraju, w którym dostępne środki transportu publicznego są tak zawodne, samochód bywa prawdziwym wybawieniem. Bardzo łatwo można przyzwyczaić się do wygód, jakie wiążą się z jazdą własnym autem, dlatego w razie jakiejkolwiek kolizji jego chwilowy brak bywa dla właściciela bardzo kłopotliwy. Na szczęście są na to rozwiązania.

Poszkodowany w wypadku może zdecydować się na wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy z powodu utraty możliwości korzystania z pojazdu przez jego uszkodzenie lub zniszczenie w wypadku komunikacyjnym. Warto jednak wiedzieć, że możliwości w tej kwestii nie są nieograniczone i nie każdy może z nich skorzystać. Konieczne jest też dokonanie odpowiednich formalności – tłumaczy ekspert reprezentujący ABACUS Car Rental.

Dokąd sięga odszkodowanie?

W przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w granicach, w jakich za dokonaną szkodę odpowiada sprawca. Najważniejsze przepisy regulujące tę kwestię to art. 61 §1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16 poz. 93 ze zm.). Jak podają przepisy, osoba zobowiązana do odszkodowania ponosi odpowiedzialność jedynie za normalne następstwa działania lub zaniechania, których przyczyną była dokonana szkoda. Jeśli chodzi o jej naprawę, to sprawca pokrywa straty poniesione przez poszkodowanego, jak i rekompensuje korzyści, które mógłby on osiągnąć, jeśli nie doznałby szkody.

Auto zastępcze z OC sprawcy z pewnością należy się wtedy, gdy uszkodzone zostało auto firmowe. Nie da się bowiem ukryć, że jego brak może być dużym problemem, który bezpośrednio wpłynie na nadszarpnięcie finansów przedsiębiorstwa. Ubezpieczyciele zwykle nie protestują przeciwko uznawaniu kosztów najmu pojazdu zastępczego za szkodę majątkową, objętą obowiązkiem odszkodowawczym. Więcej wątpliwości mają oni wobec osób prywatnych wnioskujących o takie auto (dla nich brak możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową, a jedynie pogorszeniem komfortu). W takich przypadkach wydatki na wynajem samochodu nie zawsze są więc obejmowane odszkodowaniem.