Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Wyroby ceramiczne jako dzieła sztuki

Wyroby ceramiczne jako dzieła sztuki

Data: 29.06.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Wyroby ceramiczne mają długą historię. Wyrabiano je w niemal wszystkich starożytnych kulturach, m.in. w chińskiej, greckiej, perskiej, japońskiej, koreańskiej, czy w kulturze Majów. Współcześnie nadal powstają na całym świecie, ciesząc zarówno znawców sztuki, jak i amatorów oraz kolekcjonerów. Przyjmują różne formy i dostępne są w postaci zarówno przedmiotów użytkowych, jak naczynia, jak i prac artystycznych o unikatowym charakterze, np. rzeźb.  

Wyroby ceramiczne zgodne z tradycyjnymi metodami powstawania

Ceramika, potocznie pojmowana jako dyscyplina plastyczna, służy do wytwarzania artystycznych obiektów ceramicznych. Jest fascynującą formą rzemieślniczą uprawianą nie tylko przez artystów, ale również przez ludzi trudniących się ceramiką hobbystycznie. Słowo „ceramika” pochodzi od greckiego keramikos, co oznacza „ceramikę”. Słowo to z kolei pochodzi od keramos, oznaczającego „gliny garncarskie”. Glina pozostaje bowiem nadal głównym materiałem do produkcji wyrobów ceramicznych. W dawnych czasach wyroby te były wypalane w piecach opalanych węglem. Współcześnie wyparły je piece elektryczne i gazowe, chociaż artyści ceramicy nadal wypalają i poddają procesowi szkliwienia swoje prace w prywatnych pracowniach w bardzo wysokiej temperaturze. Pomimo unowocześniania metod samego wypalania i dodawania do gliny innych materiałów w Polsce nadal funkcjonują fabryki, które produkują swoje ceramiczne wyroby zgodnie z wieloletnią tradycją. Wśród nich możemy wymienić chociażby zakłady w Chodzieży, Ćmielowie albo Bolesławcu.

Jak wyjaśnia jeden z pracowników Manufaktury w Bolesławcu Sp. z o.o. Sp.k.Ceramikę w naszym zakładzie nadal wykonuje się ręcznie tzw. metodą stempelkową. Polega ona na tym, że wzory nakładane są na naczynia ręcznie za pomocą specjalnie przygotowanych stempli. Przykładamy ogromną wagę, aby powstające na naszych wyrobach ceramicznych wzory nadal były zgodne z tradycyjnymi dekoracjami.

Czy wyroby ceramiczne mogą być dziełami sztuki?

W długie, jesienne wieczory albo podczas błogiego lenistwa spędzanego latem z książką na tarasie lub balkonie idealnie sprawdzi się porcja ulubionego napoju. Jeżeli do tego dodatkowo podana jest w gustownym, estetycznym i cieszącym oko naczyniu, chwile wydają się jeszcze bardziej klimatyczne. Filiżanki ze spodkami i całe zastawy stołowe często tworzą małe dzieła sztuki. Zachwycają kształtem, kolorami i niebanalnymi wzorami. Ceramika ma jednak wiele imion. Wyroby ceramiczne to nie tylko filiżanki i zestawy kawowe. Glina fascynuje rzemieślników i artystów. Potrafią wytworzyć z niej nie tylko przedmioty użytkowe, jak i wyroby stanowiące wyposażenie łazienki, dekoracje świąteczne, lampiony na Halloween albo zestawy do sushi. Wśród wyrobów ceramicznych spotkamy również niebanalne wazony o niestandardowych kształtach, przepiękne misy wykonane np. z gliny czerwonej z dodatkiem szamotu, ceramiczne figurki, a nawet rzeźby. Tworzą one wspaniały klimat wnętrza, czyniąc go wyjątkowym i niepowtarzalnym.