Dobry Styl > Porady > Zabawki edukacyjne i ich wpływ na rozwój dziecka

Zabawki edukacyjne i ich wpływ na rozwój dziecka

Data: 27.10.2018 Kategoria: Porady

Zabawki edukacyjne są coraz lepiej dostosowane do potrzeb dzieci. Dobrane do wieku i możliwości mogą sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi malucha. Czy wiesz, w jaki sposób zabawki edukacyjne oddziałują na rozwój dziecka? Przekonaj się, że podczas zakupów w sklepie z zabawkami warto zajrzeć do działu z produktami edukacyjnymi i poznaj korzyści, jakie odniesie z nich Twoja pociecha. 

Nowoczesne zabawki edukacyjne – czym się charakteryzują?

Na rynku zabawkarskim znajdziemy ogrom produktów. Wiele z nich jest oferowanych jako zabawki edukacyjne. Czy rzeczywiście każdy z tych artykułów będzie sprzyjał rozwojowi dziecka? Czym powinna wyróżniać się zabawka edukacyjna?

Ten typ zabawek jest chętnie wybierany przez rodziców, ponieważ każdemu zależy na tym, aby dziecko rozwijało umiejętności, pogłębiało wiedzę, stawało się coraz sprawniejsze językowo lub motorycznie albo trenowało myślenie: czy to logiczne, czy to abstrakcyjne. Zabawką edukacyjną będzie każda, która sprzyja postępom na tych polach.

Typowe i doskonale znane zabawki edukacyjne to np.: klocki, układanki, instrumenty muzyczne, zabawki tematyczne (np. zestaw małego lekarza, astronauty czy archeologa), zabawki uczące liczenia, kolorów, słówek w języku obcym… Lista jest bardzo długa. Nowoczesne zabawki edukacyjne często wspierają rozwój dziecka na wielu obszarach, stymulując je manualnie i językowo. Są ściśle dostosowane do wieku dziecka, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia. Dzięki wykorzystaniu elementów dźwiękowych, świateł, barw i rozmaitych faktur maluch poznaje świat wieloma zmysłami jednocześnie. Bezpieczne, wysokiej jakości, starannie zaprojektowane zabawki edukacyjne można znaleźć w Krainie Zabawy.

Warto pamiętać, że nie każda zabawka opisana jako edukacyjna, będzie taka faktycznie, ale też nawet z poczciwego misia można zrobić zabawkę edukacyjną. Wszystko zależy od pomysłowości i zaangażowania rodzica!

Rola zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka

Trudno wyobrazić sobie pokój dziecięcy bez zabawek. Ich zadaniem jest nie tylko umilenie czasu malucha i odciągnięcie go od rozrabiania, ale przede wszystkim umożliwienie poznawania świata na poziomie odpowiadającym potrzebom i możliwościom dziecka. To właśnie na zabawkach, w bezpiecznym otoczeniu, dziecko trenuje umiejętności i ćwiczy zachowania, które w przyszłości będą mu potrzebne codziennie.

Dla dziecka każdy dzień jest fascynujący, bo wszystko jest nowe i każdy drobiazg wymaga zbadania. Zabawki edukacyjne pozwalają zaspokoić naturalną ciekawość dziecka w twórczy i efektywny sposób. Stymulują jego rozwój intelektualny, ruchowy, manualny, sensoryczny i wiele innych obszarów. Sprawiają, że każda minuta zabawy jest jednocześnie krokiem naprzód na długiej ścieżce rozwoju.