Dobry Styl > Porady > Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

Data: 18.03.2018 Kategoria: Porady

Odpowiednio prowadzona profilaktyka stomatologiczna pozwala uniknąć komplikacji, związanych z rozwojem próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Aby uchronić zęby przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wystarczy regularnie odwiedzać stomatologa, poddawać się okresowym przeglądom oraz specjalnym zabiegom. Co to za zabiegi? W jaki sposób zabezpieczyć swoje uzębienie i zminimalizować ryzyko wystąpienia ubytków?

Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny dysponuje rozbudowaną ofertą zabiegów profilaktycznych. Mają one charakter nieinwazyjny i często są wykonywane u najmłodszych pacjentów. Do popularnych usług świadczonych przez dentystę należą m.in. skaling, piaskowanie, lakowanie i lakierowanie zębów. Ich skrócone opisy prezentujemy poniżej.

Skaling

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego – twardych złogów nad- i poddziąsłowych powstałych wskutek niedoczyszczenia płytki nazębnej. Wyróżniamy kilka rodzajów skalingu, w tym metodę konwencjonalną (ręczną) i mechaniczną (przy pomocy wierteł typu frez). Ostatnimi czasy popularność zyskuje skaling ultradźwiękowy, dźwiękowy i laserowy. Usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera zalecane jest raz na pół roku, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta i szybkości odkładania się złogów.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg profilaktyczny polegający na usuwaniu płytki nazębnej oraz powierzchniowych przebarwień zębowych z wykorzystaniem urządzenia zwanego piaskarką.

W przypadku osób chcących zadbać o estetykę uśmiechu, spokojnie sprawdza się piaskowanie co pół roku. Piaskowanie co dwa-trzy miesiące jest zalecane osobom palącym, pijącym duże ilości kawy i herbaty oraz posiadaczom zębów stłoczonych, które trudno samodzielnie doczyścić – objaśnia specjalista kliniki stomatologicznej ES Dentica w Tychach.

Lakowanie

Lakowanie polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, obecnych na powierzchniach zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Procesowi lakowania są poddawane wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, a także otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Na wizytę u stomatologa zaleca się zgłosić tuż po wyrżnięciu zębów, kiedy wciąż nie zostały objęte próchnicą. Lakowanie zębów mlecznych przebiega bardzo szybko i bezboleśnie. Można wykonywać je nawet u dzieci dwu-, trzyletnich. Z usługi mogą też skorzystać osoby dorosłe.

Lakierowanie

Lakierowanie jest zabiegiem profilaktyki stomatologicznej, w trakcie którego zęby pokrywa się cienką warstewką preparatu ze związkiem fluoru. Posiada on formę lakieru zasychającego na zębach i wzmacniającego szkliwo. Zabieg jest z reguły dokonywany po oczyszczeniu zębów. Lakier fluorkowy nanosi się specjalnym pędzelkiem. U dzieci lakierowanie przeprowadza się średnio co trzy miesiące, u dorosłych co pół roku. Ponieważ fluoryzacja nie jest obojętna dla organizmu, jej wykonanie powinno być skonsultowane ze specjalistą.