Dobry Styl > Porady > Zakup mieszkania czy wynajem – co wybrać?

Zakup mieszkania czy wynajem – co wybrać?

Data: 28.02.2019 Kategoria: Porady

Czy zawsze zakup własnej nieruchomości, choćby na kredyt, jest lepszym rozwiązaniem niż jej wynajem? Wiele osób uważa, że tak – choć są i tacy, którzy boją się podejmowania takich poważnych zobowiązań jak wieloletnie kredyty hipoteczne. Co zatem przemawia za wyborem każdej z tych opcji? Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą Państwu w podjęciu słusznej decyzji.

Kupno mieszkania spełnieniem marzeń?

Dla wielu osób własne mieszkanie jest synonimem życiowej stabilizacji i znalezienia własnego miejsca na ziemi. Jego zakup dla młodych ludzi jest często pierwszym krokiem do założenia rodziny. Posiadanie mieszkania, w tym wybór okolicy, w której będzie się ono znajdowało, daje poczucie niezależności, której nigdy nie doświadczymy w wynajmowanym lokalu. Wynajmujący lokum zawsze może zawsze wypowiedzieć umowę – z własnego mieszkania, jeśli tylko spłacamy raty kredytu, nikt nas nie usunie. Możemy również swobodnie decydować o aranżacji przestrzeni np. kolorze ścian czy rodzaju podłóg, bez konieczności pytania kogokolwiek o zgodę. Warto też pamiętać o tym, że własne mieszkanie jest swego rodzaju inwestycją – w tym sensie, że kupujący je nigdy nie zostanie bez dachu na głowy, a w przyszłości nieruchomość mogą po nim odziedziczyć jego dzieci czy wnuki. Co prawda trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać sytuacja na rynku nieruchomości za kilka czy kilkanaście lat, na tę chwilę jednak, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie koszty wynajmu, zakup nowego mieszkania wydaje się być rozsądnym posunięciem.

A może jednak wynajem?

Na wynajem mieszkania decydują się te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości bo np. nie posiadają zdolności kredytowej. Dotyczy to dziś wielu młodych ludzi, również tych, które zakończyły już edukację i pracują, ale na nie mogą wziąć kredytu z powodu braku wkładu własnego na mieszkanie lub niewystarczających dochodów. Ale nie da się też ukryć, że wieloletni kredyt jest też dużym obciążeniem, co by się nie działo w naszym życiu, comiesięczne raty trzeba spłacać w terminie. Przy wynajmie mieszkania nie trzeba się również martwić o jego remonty czy naprawę usterek, bo tym zajmuje się właściciel nieruchomości. Kolejną zaletą wynajmu jest mobilność: w każdej chwili możemy spakować walizkę i przenieść się choćby na drugi koniec świata, jeśli znajdziemy jakieś lepsze miejsce do życia czy choćby wyruszymy w poszukiwaniu lepszej pracy. Oczywiście, wynajem niesie ze sobą ryzyko i nie zapewnia stabilizacji, no i ponosimy koszty, nie otrzymując w zamian nic na własność.