Dobry Styl > Porady > Zalety domów pasywnych

Zalety domów pasywnych

Data: 14.02.2019 Kategoria: Porady

Jest naukowo potwierdzone, że ilość zużywanej energii musi być miarą rozwoju każdej cywilizacji. Im wyższy poziom osiąga dana cywilizacja, tym musi ona więcej energii zużywać. Abstrahując od tego, czy istnieją we wszechświecie inne rozumne cywilizacje, ta prawidłowość doskonale potwierdza się u nas, tutaj na Ziemi.  W przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego globu zużywamy dzisiaj tysiące razy więcej energii niż kiedyś.

Energia kosztuje podwójnie

Owo, ciągle zwiększające się zużycie energii kosztuje nas coraz więcej. Chociaż koszty pozyskiwania użytkowej energii odgrywają znaczącą  rolę w działalności gospodarczej człowieka, to jednak dla przyszłości całej ludzkości są mało ważne. Istotniejszy jest tutaj inny koszt, jaki ponosimy w związku z energetycznym niepohamowanym obżarstwem; to trudny do wycenienia negatywny wpływ, jaki spalanie paliw kopalnych niesie z sobą dla środowiska naturalnego. Globalne ocieplenie staje się faktem, a jego konsekwencją mogą być gwałtowne zmiany klimatyczne, które zagrożą samemu istnieniu naszej cywilizacji.

W tym też kontekście potrzebą chwili staje się zarówno przejście do produkcji energii wyłącznie z odnawialnych źródeł, jak i oszczędne nią gospodarowanie i to na wszystkich możliwych frontach.

My, korzystając z uprzejmości inżynierów firmy SUPER HOUSE w Tarnowskich Górach i z udzielonych przez nich nam informacji, zajmiemy się  w naszym artykule bliżej energooszczędnymi budynkami, a konkretnie tzw. domami pasywnymi.

Energooszczędne domy pasywne

Mimo że największym konsumentem energii użytkowej jest przemysł, to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku jej oszczędzania w innych dziedzinach naszego życia. W naszej strefie klimatycznej sporo energii zużywamy do ogrzewania naszych domów. Chociaż termomodernizacje budynków w naszym kraju stały się już powszechne i postępują w bardzo szybkim tempie, to sporo mamy jeszcze tutaj do zrobienia. Samo docieplenie dotyczy przede wszystkim budynków już kiedyś postawionych i ogranicza jedynie ucieczkę ciepła przez ich ściany i stropy. Natomiast konstrukcje domów pasywnych wykorzystują o wiele bardziej wyrafinowane technologie, dzięki którym możemy budować domy, które w czasie ich eksploatacji wykazują się bardzo niskim, bliskim zeru,  zużyciem energii. Stosuje się tutaj specjalne rozwiązania dla konstrukcji ścian, stropów i dachów (np. w systemie budowlanym STEICO), zespolone okna z potrójnymi szybami, skuteczne izolacje, panele fotowoltaiczne i ogniwa słoneczne umieszczane na połaciach dachowych oraz tzw. rekuperatory umożliwiające odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego  na zewnątrz przez systemy wentylacyjne. W dobrze zaprojektowanym i precyzyjnie zbudowanym domu pasywnym ogólny bilans energetyczny może być nawet plusowy, co oznacza, że możemy mieć nawet nadwyżki energii.