Dobry Styl > Wyposażenie > Zalety montażu rolet zewnętrznych

Zalety montażu rolet zewnętrznych

Data: 18.09.2017 Kategoria: Wyposażenie

Rolety zewnętrzne to przesłony okienne, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom i dobytkowi, ale też zdobią elewację. Stąd często są uwzględniane już na etapie projektowania domu. Co sprawia, że ten rodzaj przesłon coraz częściej gości w oknach polskich domów? Sprawdzamy, jakie zalety przemawiają za tym, aby zdecydować się na rolety zewnętrzne.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Choć wszystkie rolety wydają się takie same, podobieństwa są pozorne. W rzeczywistości przesłony te różnią się od siebie pod wieloma względami, przede wszystkim montażu i sterowania.

Jeśli chodzi o instalację, wyróżniamy rolety zewnętrzne: natynkowe, podtynkowe oraz naokienne – mówi specjalista z firmy Dario. – Pod względem sterowania wyróżnia się modele manualne i elektryczne.

Rolety zewnętrzne mogą się różnić takie funkcjami, jakie pełnią. Nie każda zapewni ten sam poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego. Ich skuteczność określa się na drodze badań czasu sforsowania zabezpieczenia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dany model ochroni mienie, powinniśmy szukać rolet, w których zastosowano dodatkowe rozwiązania, m.in.: wzmocnione prowadnice, twarde wypełnienie, wieszaki uniemożliwiające podważenie przesłony, automatyczne ryglowanie.

Zalety rolet zewnętrznych

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne? Nie tylko utrudniają one zadanie włamywaczom, choć właśnie ten motyw najczęściej kieruje osobami, które chcą zabezpieczyć dobytek. Z tego powodu rolety widujemy często w oknach siedzib firm, które przez większą część doby, gdy pracownicy są poza miejscem zatrudnienia, pozostają bez dozoru.

Bezpieczeństwo jest ważne, ale rolety zewnętrzne mają jeszcze inną ogromną zaletę – pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ich wnętrze wypełnione jest materiałami o doskonałych zdolnościach izolacyjnych, co znacznie poprawia bilans energetyczny domu. W zimie można zatrzymać więcej ciepła w środku, latem zaś – osłonić się przed słonecznym żarem. W parze z przyjemnym chłodem idzie pełne zacienienie, które szczególnie docenią osoby budzone latem zbyt wcześnie przez ostre światło wschodzącego słońca oraz te, którym nocny odpoczynek zakłóca mocna księżycowa poświata albo latarnie. Swoboda zapewnienia sobie całkowitego zacienienia w dowolnym momencie zadowoli też osoby, które pracują przy komputerze i niekiedy borykają się z odbiciami w monitorze.

Nie należy zapominać o estetyce. Nowoczesne rolety zewnętrzne są dostępne w wielu kolorach, które można dobrać idealnie do elewacji. Nie psują one wyglądu budynku, a przeciwnie – mogą stać się ciekawym akcentem, który urozmaici wygląd zewnętrzny domu lub biura.