Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Zalety okien aluminiowych

Zalety okien aluminiowych

Data: 08.05.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Z oknami wykonanymi z PCV oswoiliśmy się już dawno temu i wiemy, że wyparły one już niemal całkowicie stare drewniane okna prawie wszędzie. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, a także duża trwałość. Faktem jednak jest, że równie dużą popularnością cieszą się także, do niedawna jeszcze stosunkowo mało znane, okna aluminiowe. Skąd to się bierze, skoro wiemy skądinąd, że stolarka aluminiowa jest średnio o około 60% droższa od stolarki produkowanej z PCV?

Walory użytkowe przed kosztami

Kupując cokolwiek, kierujemy się przede wszystkim swymi potrzebami, a więc w pierwszej kolejności interesują nas walory użytkowe kupowanego przedmiotu, a dopiero później jego cena. Jest to oczywiście rzecz absolutnie zrozumiała, ponieważ wolimy zapłacić znacznie więcej za rzecz wartościowszą, niż kupować coś, co nie do końca będzie spełniało nasze oczekiwania; cennik jest w tym momencie sprawą drugorzędną. Czyż mogłoby być inaczej z oknami? Jakie zatem są zasadnicze zalety użytkowe aluminiowych okien lub drzwi, dla których warto zapłacić znacznie więcej niż za podobne, lecz tanie produkty z PCV? Na pytanie to pomogli nam odpowiedzieć specjaliści z firmy Medrus z Warszawy, producenta i jednocześnie dystrybutora stolarki aluplast na całe województwo mazowieckie, zajmującego się także jej montażem, wymianą i naprawami.

Charakterystyka stolarki  aluminiowej

Tak stolarkę z PCV, jak i z aluminium wykonuje się z odpowiednio prefabrykowanych profili. Nie musimy nikogo przekonywać o tym, że aluminium jest materiałem zdecydowanie odporniejszym na różne mechaniczne oddziaływania. Profil aluminiowy jest znacznie trudniejszy do zgięcia niż profil z PCV. O ile nie ma to większego znaczenia przy typowych oknach, o standardowej wysokości i szerokości, takich, jakie każdy warszawiak zamieszkujący Mokotów, Ursynów, czy też inne dzielnice swojego miasta może zobaczyć prawie w każdym tradycyjnym bloku mieszkalnym, to przy stolarce o większych rozmiarach ma to znaczenie zasadnicze. Okna, a także aluminiowe drzwi balkonowe sprawdzają się znakomicie wszędzie tam, gdzie użytkownikowi zależy na dużej powierzchni przeszklenia. Zwykle montuje się w nich bardzo duże skrzydła, które muszą mieć odpowiednią sztywność, tak aby nie wyginały się podczas ich zamykania lub otwierania, co mogłoby powodować pęknięcia szyb. Aluminiowa stolarka często jest wykorzystywana do budowy dużych wewnętrznych przeszkleń. Trochę surowy i jednocześnie nowoczesny wygląd aluminium sprawia, że po wykonane z niego okna chętnie sięga wielu awangardowych architektów, chcących by elewacje projektowanych przez nich budynków cechowały się ciekawym wyglądem.