Dobry Styl > Wyposażenie > Zalety posiadania klimatyzacji w domu

Zalety posiadania klimatyzacji w domu

Data: 04.09.2017 Kategoria: Wyposażenie

Obecna już od dawna w biurowcach, sklepach czy lokalach gastronomicznych, klimatyzacja coraz częściej gości w domach i mieszkaniach prywatnych. Nic w tym zresztą dziwnego. Dążymy przecież do tego, aby przestrzenie te były jak najbardziej komfortowe. Oprócz przyjemnego dla oka wystroju i wygodnych mebli warto więc zadbać również o jakość wdychanego powietrza i jego optymalną temperaturę.

Na wstępie warto zaznaczyć, że możemy wyposażyć nasze mieszkanie lub dom w urządzenia klimatyzacyjne nawet wtedy, kiedy zakończono już wszystkie prace budowlane. Wiele osób boi się, że będzie wymagało to przynajmniej częściowego zniszczenia wykończonych ścian i podłóg czy przerobienia obecnych instalacji. Doświadczeni fachowcy, jak na przykład ci z zajmującej się między innymi klimatyzacją firmy KNO, poradzą sobie z montażem szybko i sprawnie, bez przesadnie dużych ingerencji w istniejące struktury.

Łatwość konserwacji

Kolejna potencjalna obawa dotyczyć może konieczności częstego czyszczenia klimatyzacji w związku z osadzaniem się w niej bakterii i grzybów. W nowoczesnych urządzeniach stosuje się jednak materiały i rozwiązania konstrukcyjne eliminujące ten problem. Ponadto często wyposaża się je w filtry, które redukują obecność we wdychanym powietrzu bakterii, kurzu i pyłu – a także w jonizatory.  Oczywiście, jak każda instalacja, tak i system klimatyzacji wymaga okresowych przeglądów, ale nie jest to w tej chwili tak uciążliwe jak kiedyś.

Komfort termiczny

Trudno więc znaleźć powód, dla którego mielibyśmy nie skorzystać z dobrodziejstw klimatyzacji w domu albo mieszkaniu. Podstawową zaletą jest możliwość osiągnięcia tzw. komfortu termicznego, na który składają się zasadniczo dwa czynniki: temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza. Przez większą część roku tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odczuwać komfortu termicznego, polegając tylko na warunkach pogodowych. Zimą ogrzewamy więc pomieszczenia – a latem?

Zbyt wysoka temperatura potrafi obniżyć nasze samopoczucie, spostrzegawczość i ogólną sprawność umysłu skuteczniej niż chłód. Wpływa też niekorzystnie na jakość snu oraz wypoczynku, a także efektywność pracy. W domu też przecież nieraz zdarza nam się wykonywać czynności wymagające skupienia czy niewielkiego nawet nakładu sił (jak np. sprzątanie). W upale zajmują o wiele więcej czasu, szybciej też potrafią nas zmęczyć.

Zdrowie i dobre samopoczucie

Wysokie temperatury są szczególnie niekorzystne dla małych dzieci, osób starszych oraz tych, które cierpią na nadciśnienie i inne dolegliwości związane z krążeniem. W pomieszczeniach klimatyzowanych czują się one lepiej, lepiej też funkcjonują. Również dlatego nawet w umiarkowanym klimacie coraz powszechniejsze staje się instalowanie systemów klimatyzacji. Zapewniając nam optymalną temperaturę i jakość powietrza, sprawiają bowiem, że chętniej przebywamy we własnym domu i z przyjemnością do niego wracamy, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje upał, od którego chcemy znaleźć wytchnienie.