Dobry Styl > Porady > Zalety wózków dziecięcych z gondolą

Zalety wózków dziecięcych z gondolą

Data: 01.03.2019 Kategoria: Porady

Przebywanie na świeżym powietrzu to bardzo ważny element każdego dnia – już na najwcześniejszych etapach życia. Pozwala nabrać dziecku odporności, a także poznawać otaczający je świat. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego wózka ma tak duże znaczenie. Niemowlętom dedykowane są szczególnie wózki wyposażone w głęboką gondolę. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Gondola służy do przewożenia dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć. Okres ten trwa zaledwie kilka miesięcy (z reguły od sześciu do ośmiu) i niektórzy rodzice są skłonni uważać, że zakup wózka na tak krótki czas się po prostu nie opłaca. Siedziska niektórych spacerówek teoretycznie da się zaadaptować do pozycji leżącej, jednak nie zawsze są one optymalnie wyprofilowane pod kątem delikatnego układu kostno-mięśniowego maluszka, który przecież wtedy się tak intensywnie rozwija!

Jeśli więc zależy nam na tym, aby zakup wózka był inwestycją na lata, lepiej postawić na model 2w1 lub 3w1, w którym gondolę po pewnym czasie zastąpić można siedziskiem spacerówki. Możemy też zaopatrzyć się w większą gondolę z regulowanym dnem, czyli opcją umieszczenia w niej dziecka w pozycji półleżącej, co wydłuży jej użytkowanie. Dlaczego natomiast lepiej z niej całkiem nie rezygnować?

Niestraszna jej pogoda

Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych w sezonie jesienno-zimowym.

Gondola istotnie lepiej chroni przed zimnem, wiatrem i deszczem – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Dziecięce Marzenia. – Zadanie to pełni nie tylko umieszczona nad nią budka, ale jej również dno i boki – tłumaczy.

Poza tym położone w niej dziecko można szczelnie otulić kocykiem bez ryzyka, że wyślizgnie się on i „zapewni” dziecku dostęp nieprzyjemnie chłodnego powietrza w miejscu, którego rodzic na pierwszy rzut oka nie dostrzeże.

Poczucie bezpieczeństwa

Inne zalety wózka z gondolą objawiają się z kolei niezależnie od pory roku. Mowa tu przede wszystkim o stabilności i bezpieczeństwie maluszka. Jako bardziej zabudowana, gondola ogranicza nieco dostęp bodźców zewnętrznych, które w nadmiarze mogłyby stresować niemowlaka. Gondole są też z reguły lepiej amortyzowane niż spacerówki, z mniejszym więc prawdopodobieństwem śpiące dziecko obudzi się na przykład, podskakując na nierównościach chodnika.

Gondola w wielu rolach

Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby wózek z gondolą pełnił funkcję kołyski. Przez pewien czas może też zastąpić dziecku łóżeczko, co z pewnością docenią rodzice, których budżet mógłby nie wytrzymać dwóch tak dużych wydatków naraz. Niektóre modele umożliwiają ponadto bezproblemowe odczepienie gondoli, która tym samym przeobrazić się może chociażby w łóżeczko turystyczne podczas wyjazdów.