Dobry Styl > Porady > Zalety wydruków cyfrowych

Zalety wydruków cyfrowych

Data: 09.05.2019 Kategoria: Porady

Różne technologie druku odgrywają niezwykle istotną rolę w działaniach reklamowych. To dzięki nim możliwe jest produkowanie takich nośników reklamy jak plakaty, banery, rollupy i wiele innych. Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych pod względem jakościowym technologii druku, jest druk cyfrowy. W jaki sposób działa ta technologia i jakie są jej najważniejsze zalety?

Jak działa druk cyfrowy?

W tradycyjnych metodach drukarskich, takich jak offset konieczne jest stosowanie specjalnych, wypukłych matryc, które umożliwiają nanoszenie wzorów z farby na nośnik, np. papier lub tkaninę. W druku cyfrowym rolę matrycy pełni tzw. fotoreceptor, czyli kręcący się, naładowany elektrostatycznie cylinder, pokryty warstwą materiału światłoczułego. To właśnie na fotoreceptorze powstaje pierwotny obraz, który zostaje później naniesiony na ostateczny nośnik reklamy. Dzieje się tak poprzez naświetlenie określonych punktów na cylindrze za pomocą bardzo precyzyjnej wiązki laserowej. Po naświetleniu cylinder w wybranych partiach zyskuje ładunek elektrostatycznych, dzięki czemu cząsteczki farby o ładunków przeciwnym mogą się do niego „przyczepić”. Następnie farba nanoszona jest na podłoże, gdzie zostaje później utwardzona za pomocą temperatury. Każda farba z podstawowej palety kolorów nanoszona jest oddzielnie – odpowiednie proporcje farb umożliwiają wytworzenie w pełni kolorowego obrazu.

Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy pod wieloma względami przewyższa inne, tradycyjne metody druku, stosowane głównie w produkcji na skalę przemysłowe.

Przede wszystkim nie wymaga on stworzenia specjalnych matryc, wykorzystywanych do nanoszenia kolorów na nośnik – mów przedstawiciel drukarni OfePressZ tego powodu wykorzystywany jest on zwykle do produkcji wydruków w niewielkich ilościach, przy których wykonywanie specjalnej matrycy byłoby całkowicie nieopłacalne. Dzięki temu możliwie jest znaczne obniżenie kosztów wykonania druku

Pozostałe zalety druku cyfrowego to:

  • Krótka faza przygotowawcza – wydruki można przygotować od ręki, nie ma znaczących przestojów między przygotowanie dwóch różnych wydruków
  • Bardzo wysoka precyzja – laser wykorzystywany do nanoszenia obrazu na fotoreceptor odznacza się bardzo wysoką dokładnością, co przekłada się na wysoką rozdzielczość finalnego produktu. Z tego powodu druk cyfrowy znajduje zastosowanie w produkcji materiałów, które będą oglądane z niewielkiej odległości.
  • Krótki czas druku
  • Możliwość spersonalizowania wydruku, np. wydrukowanie indywidualnych zaproszeń na ślub
  • Elastyczność – tuż przed wydrukiem w pliku cyfrowym można dokonać zmian.