Dobry Styl > Wyposażenie > Zalety zastosowania napędów elektrycznych w osłonach okiennych 

Zalety zastosowania napędów elektrycznych w osłonach okiennych 

Data: 27.07.2021 Kategoria: Wyposażenie

Branża wewnętrznych osłon okiennych nieustannie się rozwija, a producenci wprowadzają coraz to nowe rozwiązania podnoszące wygodę użytkowania rolet, żaluzji i plis. Jednym z nich jest napęd elektryczny: do niedawna stosowany głównie w przypadku rolet zewnętrznych, obecnie z powodzeniem instalowany we wszelkiego rodzaju osłonach montowanych od wewnątrz. Jakie zalety ma takie udogodnienie?

Dlaczego warto postawić na osłony z napędem? 

Osłony okienne sterowane automatycznie to przede wszystkim ogromna wygoda użytkowania. O ile w warunkach domowych ręczne zasłanianie i odsłanianie okien nie nastręcza większych trudności, o tyle w przypadku dużych przestrzeni i przeszkleń – na przykład w biurowcach, galeriach czy innych budynkach publicznych i komercyjnych – jest sporym wyzwaniem i zajmuje mnóstwo czasu. 

Rolety czy żaluzje z napędem elektrycznym eliminują również problem związany z zasłanianiem okien zamontowanych wysoko, poza zasięgiem ręki. Jednym naciśnięciem przycisku, wybraniem odpowiednich ustawień lub nawet głosem można zasłonić lub odsłonić każde okno z osobna bądź wszystkie naraz. Napędy do żaluzji poziomych, rolet i plis są więc godne rozważenia w domach prywatnych, ale wręcz niezbędne w większych przestrzeniach, zwłaszcza wyposażonych w modne ogromne przeszklenia.

Rodzaje napędów do osłon – co wybrać? 

Napędy automatyczne do osłon występują zasadniczo w trzech typach, różniących się możliwościami technicznymi i sposobem montażu. Wyróżniamy:

  • sterowanie kablowe – wiąże się z poprowadzeniem przewodu od napędu do przełącznika, a więc wymaga kucia w ścianie;
  • sterowanie radiowe – bazuje na odbiorniku radiowym umieszczonym w silniku osłony, wymaga doprowadzenia zasilania i pozwala na bezprzewodową obsługę pilotem;
  • sterowanie sieciowe – osłony można regulować za pośrednictwem każdego urządzenia z dostępem do Wi-Fi, z każdego miejsca na świecie.

Napęd elektryczny osłon okiennych można połączyć z systemem automatyki domowej lub zaprogramować na ich podnoszenie i opuszczanie w wyznaczonych porach. Ciekawą opcją są również sterowniki mierzące między innymi stopień nasłonecznienia i na tej podstawie podnoszące lub opuszczające osłonę okienną.

Wiodący producenci rolet i żaluzji, między innymi pomorska firma Shadow-System, oferują różnego rodzaju napędy do wszystkich wewnętrznych osłon okiennych, umożliwiając sterowanie nimi zarówno za pomocą przycisku, jak i z poziomu aplikacji w smartfonie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań klientów. Szeroki wybór napędów i osłon okiennych pozwala bez problemu dopasować je do oczekiwań.