Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Żaluzje drewniane czy aluminiowe – które wybrać?

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – które wybrać?

Data: 21.12.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Żaluzje nie tylko pozwalają kontrolować poziom światła wpadającego do pomieszczeń z zewnątrz, ale pełnią też funkcję dekoracyjną, dlatego ich wygląd jest bardzo istotny. Przed zakupem osłon warto zatem zastanowić się nad kolorem, wielkością, stylem, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Które żaluzje będą lepszą opcją – drewniane czy aluminiowe?

Żaluzje drewniane

Drewno to naturalny materiał, który umieszczony w danym pokoju powoduje, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Żaluzje wykonane z tego surowca są dostępne w wielu różnych odcieniach. W klasycznych pomieszczeniach sprawdzą się elementy w barwach naturalnego drewna, a do bardziej nowoczesnych warto wybrać inne kolory, takie jak szary, biały czy czarny. Modele osłon różnią się od siebie również szerokością listewek.

Wygląd to ważny czynnik podczas wyboru akcesoriów do pokoi, ale żaluzje drewniane, poza walorami estetycznymi, są cenione także ze względu na funkcjonalność. Łatwo regulować ich wysokość, niezależnie od tego, czy są wyposażone w sterowanie ręczne czy elektryczne.

Płynna regulacja kąta nachylenia listewek sprawia, ze kontrolowanie ilości światła, która wpada do pokoju, nie stanowi problemu. Można całkowicie odsłonić okno albo niemal zupełnie zaciemnić pomieszczenie – dodaje pracownik firmy Tapparella. Drewniane żaluzje są z reguły cięższe od aluminiowych. W tym przypadku warto zastanowić się nad regulacją elektryczną – znacznie ułatwi to ich obsługę.

Warto pamiętać o tym, że nawet po całkowitym podciągnięciu żaluzji, zajmą one kilkanaście procent powierzchni okna. Z kolei zaletą żaluzji drewnianych jest to, że są trwałe i odporne na drobne uszkodzenia.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe to popularny produkt, znany już od lat. Jego dużą zaletą jest szeroka gama kolorystyczna, obejmująca także modele w barwach drewnopodobnych. Osłonami tego typu można sterować elektrycznie albo za pomocą łańcuszka, sznurka czy pokrętła. Łatwo jest je utrzymać w czystości, a także cechuje je wysokiej jakości wykonanie. Poza tym, są tańsze od żaluzji drewnianych.

Ich listki mogą mieć różne grubości i szerokości. Łatwo je regulować, dlatego w tym przypadku kontrolowanie poziomu światła również jest bardzo łatwe. Żaluzje aluminiowe sprawdzą się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych. Mogą być montowane zarówno wewnątrz szyby, jak i na skrzydle z użyciem zaczepów. Różne możliwości instalacji, sterowania i wyglądu sprawiają, że każdy będzie w stanie wybrać model, który najbardziej mu odpowiada.

Które żaluzje wybrać?

Oba typy żaluzji mają liczne zalety. Jakie zatem wybrać? Ważnym czynnikiem będzie styl pomieszczenia. Żaluzje drewniane sprawdzą się dobrze we wnętrzach rustykalnych, z kolei aluminiowe będą świetnie komponowały się z wystrojem nowoczesnych pokoi. Znaczenie ma również funkcja pomieszczenia. O produkty drewniane trzeba nieco bardziej dbać, dlatego w łazienkach czy kuchniach, gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci, poleca się modele aluminiowe. Ostatecznym kryterium jest natomiast estetyka żaluzji – powinny pasować do wystroju pomieszczenia.