Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Żaluzje nie tylko z aluminium. Z jakich materiałów jeszcze powstają żaluzje?

Żaluzje nie tylko z aluminium. Z jakich materiałów jeszcze powstają żaluzje?

Data: 01.07.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Żaluzje okienne to jedna z popularniejszych dekoracji okiennych, która pasuje do większości aranżacji i wnętrz o różnym charakterze. Są cenione zarówno ze względu na swój atrakcyjny wygląd, jak i możliwości wpływania na klimat wnętrza. Użytkownicy lubią je również z powodu bardzo wygodnej obsługi i możliwości dołączenia automatycznego sterowania. Wielkim atutem jest również różnorodność materiałów, z których są wytwarzane.

Żaluzje – atrakcyjny wygląd i komfort użytkowania

Żaluzje to rodzaj dekoracji okiennej, której popularność wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Takie rozwiązanie jest chętnie wybierane zarówno do wnętrz klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych, choć zwykle będą to produkty wykonane z nieco innych materiałów i utrzymane w odmiennej kolorystyce. Wszystkie rodzaje żaluzji oferują jednak wiele cech wspólnych, związanych z funkcjonalnością oraz możliwymi do uzyskania efektami wizualnymi. Jednym z najistotniejszych, jest to, że żaluzje dodają każdemu wnętrzu głębi i są w stanie powiększyć je optycznie, nawet jeśli są wykonane z nieco ciemniejszych materiałów – wyjaśnia przedstawicielka firmy Szyte Wnętrza, która specjalizuje się w dekoracjach okiennych i tkaninach do wnętrz.

Żaluzje okienne dają możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczeń – od niemal całkowitego zaciemnienia po uniesienie i odsłonięcie całego przeszklenia. Zastosowanie żaluzji to również ciekawa ozdoba okna – wiele dostępnych materiałów i kolorów sprawia, że za ich pomocą można nadać pomieszczeniu zupełnie unikalny charakter. Ze względu na swoją konstrukcję, czyli dość cienkie poziome lamelki są również sposobem na poszerzenie pomieszczenia, działając zupełnie tak samo, jak drobne poziome paski na materiale zasłonowym.

Wielką korzyścią stosowania żaluzji jest to, że są one niezwykle przyjazne w użytkowaniu. Podnoszenie i opuszczanie całości jest bardzo proste, a regulacja nasłonecznienia jest szybka i nie wymaga użycia siły. Dla osób, które cierpią na alergię lub mają w rodzinie osoby uskarżające się na tę dolegliwość, żaluzje będą najzdrowszą dekoracją okienną. Jest tak ze względu na fakt, że nie wyłapują one takiej ilości alergenów jak tkaniny i oferują niespotykaną przy innych rozwiązaniach łatwość utrzymania całej powierzchni w czystości.

Jedną z ważniejszych zalet żaluzji okiennych jest również to, że są oferowane nie tylko jako tradycyjne lamelki aluminiowe, ale również w wersjach wykonanych z innych materiałów.

Rodzaje żaluzji – aluminium, metal, drewno czy tkanina?

Żaluzje aluminiowe z bardzo cienkimi lamelkami są jednymi z najdłużej stosowanych, zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielki ciężar, dzięki czemu nie obciążają one ramy okiennej ani skrzydła – w zależności od sposobu montażu. Plusem jest również to, że żaluzje okienne z aluminium ze względu na małą masę łatwo podnosić i regulować, a ze względu na elastyczność lamelek także czyścić. Żaluzje aluminiowe są dostępne w wielu kolorach, zazwyczaj oferta obejmuje znaczną część palety RAL. Odpowiednio dobrane kolory pomogą w odbijaniu znacznej części promieni słonecznych, co pozwoli na obniżenie temperatury wewnątrz.

Niezwykle popularnym rodzajem przesłon okiennych są żaluzje drewniane. Mają atrakcyjny i naturalny wygląd, a jednocześnie pomagają w stworzeniu przyjaznej i ciepłej atmosfery. Sprawdzają się na oknach o różnej wielkości, jednak szczególnie atrakcyjnie prezentują się na przeszkleniach o dużych rozmiarach. Żaluzje z drewnianymi lamelkami łatwo dopasować do każdego pomieszczenia, ponieważ są wytwarzane nie tylko w wykończeniach typowo „drewnianych” – bejcowanych, olejowanych lub lakierowanych, ale również jako malowane na rozmaite kolory. Chętnie wybierane są zwłaszcza białe żaluzje drewniane, świetnie sprawdzające się we wnętrzach w popularnym stylu skandynawskim czy minimalistycznym.

Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są żaluzje bambusowe. Oferują one zwykle nieco niższą wagę, co jest przydatne zwłaszcza tam, gdzie sterowanie będzie odbywało się ręcznie. Wyróżnikiem jest w ich przypadku charakterystyczny wygląd, który sprawdzi się nie tylko we wnętrzach inspirowanych dalekim wschodem, ale również w aranżacjach klasycznych i nowoczesnych, a ze względu na naturalny materiał dobrze komponujący się z wyeksponowanymi cegłami, betonem czy stalą dekoracje okienne tego typu będą się nadawały także do aranżacji loftowych albo industrialnych.

Niezwykle interesujące możliwości otwiera wybór żaluzji plisowanych. Mają one nieco inną konstrukcję niż pozostałe typy żaluzji. W tym przypadku mamy do czynienia z jednolitym pasem tkaniny, który przesłania całą powierzchnię, bez charakterystycznych dla innych żaluzji przerw. Składany w harmonijkę podczas odsłaniania materiał daje jednak bardzo ciekawy efekt wizualny, a za sprawą zastosowanego mechanizmu umożliwia zasłonięcie jedynie wybranej części okna na dowolnej wysokości. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z żaluzji plisowanych zasłonić poziomym harmonijkowym pasem jedynie środek okna, górę i dół pozostawiając całkowicie odkrytą.