Dobry Styl > Budowa i remont > Zarządzanie sprzętem na budowie – narzędzia pomocnicze

Zarządzanie sprzętem na budowie – narzędzia pomocnicze

Data: 28.11.2018 Kategoria: Budowa i remont

Zarządzanie sprzętem na budowie, jakim jest deskowanie, to jeden z kluczowych elementów w procesie optymalizacji projektu budowy. W sprawnym i skutecznym przebiegu procesu optymalizacji niezwykle pomocne mogą być zaś odpowiednio zaprojektowane narzędzia. W naszym artykule podpowiadamy, z jakich narzędzi pomocniczych warto korzystać i dlaczego.

VDC/BIM

Jednym z narzędzi, które zdecydowanie zasługuje na miano „pomocnicze” jest system VDC/BIM.  Pod tymi tajemniczymi skrótami kryją się nowoczesne rozwiązania służące do planowania, projektowania oraz zarządzania budową.

VDC, czyli Virtual Design and Construction to system, który wspierany przez BIM, czyli Building Information Modeling, obejmuje modelowanie inżynierskie, metody wizualizacji oraz analizy oparte na modelach. Wirtualny proces budowlano-projektowy to sposób na pracę z projektami wspieranymi przez modelowanie informacji o budynku. Zalety takiego sposobu pracy to przede wszystkim inteligentny networking, niezawodne planowanie oraz większa oszczędność czasu. Jak zapowiadają specjaliści, w niedalekiej przyszłości wirtualna budowa stanie się standardowym narzędziem, a rzeczywiste miejsce prowadzenia prac budowlanych będzie zautomatyzowane oraz połączone w sieć.

Jakie to ma znaczenie w praktyce? Otóż dzięki systemowi VDC/BIM rozwiązania szalunkowe można jeszcze lepiej dopasować do procesu budowy, a co za tym idzie zapewnić sukces inwestycji.

Warto tutaj poświęcić jeszcze chwilę samemu BIM. Modelowanie informacji o budynku to narzędzie, które działa w oparciu o metodę konstrukcyjną, wykorzystującą cyfrowy model 3D. Model ten zaś zawiera precyzyjną geometrię i dane, które są niezbędne do wsparcia działań związanych z budową, fabrykacją oraz zaopatrzeniem.

Korzyści płynące z wykorzystywania tego narzędzia są ogromne. Dzięki wydajnemu wykorzystaniu oraz logistyce deskowań osiągamy wyższą produktywność na placu budowy. Dalej, dzięki zarządzaniu ryzykiem i kontroli kolizji w oparciu o BIM, zwiększamy stopień niezawodności planowania. Planowanie rozwiązań deskowań w 4D/5D optymalizuje zaś wszystkie procesy budowlane. Duża kompatybilność z platformami BIM zapewnia z kolei bezproblemową oraz płynną współpracę. Bezpośredni eksport z BIM gwarantuje zmniejszenie nakładów na planowanie realizacji. Wreszcie, dzięki wizualizacji 3D oraz modelom wydrukowanym w 3D i rzeczywistości rozszerzonej, mamy większą przejrzystość rozwiązań szalunkowych.

Platforma do zadań specjalnych

Drugim narzędziem, które zdecydowanie warto tutaj polecić jest platforma online, służąca do zarządzania deskowaniem na budowie.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z firmy Doka, która oferuje tego typu platformę:

Platforma internetowa zapewnia dostęp do aktualnych danych o zasobach materiałowych oraz o ich przepływie na budowie. MyDoka, jak nazwaliśmy naszą platformę, to prosty w obsłudze interfejs z naszym zespołem, który stanowi wsparcie dla klientów w optymalizacji potencjałów oraz w zarządzaniu czasem dzierżawy, a także dostawami i zwrotami. Wszystkie dane są zawsze aktualne i wyświetlane w jednym widoku.

Taka platforma jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Aby uzyskać potrzebne informacje, wystarczy bowiem kilka kliknięć. Niewiele wysiłku, a zyski ogromne. Na placach budowy, na których wykorzystywana jest taka platforma internetowa, zmniejszają się bowiem nakłady czasu oraz koszty.