Dobry Styl > Porady > Zasady doboru szkieł korekcyjnych

Zasady doboru szkieł korekcyjnych

Data: 24.05.2018 Kategoria: Porady

Brak korekcji wady wzroku to nie tylko dyskomfort widzenia na określoną odległość, ale w dłuższej perspektywie też inne nieprzyjemności, takie jak choćby nawracające bóle głowy albo problemy z koncentracją. Mogą się pojawić nawet wtedy, gdy stosujemy szkła korekcyjne, ale są one źle dobrane. O czym więc trzeba pamiętać, aby okulary skutecznie pełniły swą funkcję?

„Szkła” to powszechnie przyjęty termin pochodzący z czasów, kiedy wszystkie soczewki okularowe wykonane były właśnie z tego materiału. Obecnie do wyboru jest znacznie więcej opcji. To m.in. lekkie soczewki organiczne (możliwe jednak do zastosowania wyłącznie w przypadku opraw pełnych), twarde i wytrzymałe soczewki poliwęglanowe czy soczewki mineralne, czyli właśnie szklane. Wybór odpowiedniego materiału zależy od takich czynników, jak np. aktywność użytkownika, jego budżet, występowanie warunków zwiększonego ryzyka uszkodzeń, preferowany rodzaj oprawek czy wreszcie wada wzroku i stopień jej nasilenia.

Badanie wzroku

Aby precyzyjnie określić ostatnie dwa parametry, należy wykonać kompleksowe badanie wzroku. Obejmuje ono zasadniczo dwie części. W pierwszej z nich, tzw. komputerowej, urządzenie zwane refraktometrem bada ostrość widzenia, porównując ogniskowanie wiązek światła w oku z jego pomiarami (np. krzywizną rogówki). Na tej podstawie obliczana jest wielkość refrakcji.

Samo badanie komputerowe jednak nie wystarczy. Uwzględnić trzeba jeszcze poza tym choćby dynamikę widzenia pacjenta – do tego służy zaś badanie zwane subiektywnym. Wynik z refraktometru to jedynie wskazówka, które szkła warto przetestować. Osoba badana „przymierza” je po kolei, korzystając z opraw próbnych albo patrząc przez specjalny przyrząd – foropter – na litery, liczby lub znaki widniejące na tablicy okulistycznej.

Po stronie pacjenta

Krótkowidz zaczyna „przymierzanie” od soczewki najsłabszej, a dalekowidz wręcz przeciwnie, od najsilniejszej.

Bardzo istotne jest, aby pacjent był szczery w zgłaszaniu jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z patrzeniem przez nieoptymalnie dobrane szkła – mówi ekspert ze specjalistycznych gabinetów lekarskich Pawlik w Poznaniu. – Chodzi przecież przede wszystkim o to, by zapewnić mu maksymalną wygodę widzenia! – dodaje.

Osoba mająca nosić okulary powinna też jasno sprecyzować swoje potrzeby, określić nawyki związane z korzystaniem ze szkieł i warunki, w których będą one najczęściej używane. Potrzebujemy okularów przede wszystkim do czytania czy do pracy na komputerze? A może korzystamy z nich tylko na zewnątrz? Gdy optyk lub optometrysta będzie dokładnie znał tego typu szczegóły, łatwiej będzie mu zasugerować najlepsze rozwiązanie, a także przedstawić możliwości w zakresie różnorodnych udogodnień, takich jak powłoka antyrefleksyjna i jej rodzaj, soczewki wieloogniskowe i progresywne czy sferyczne albo fotochromowe.