Dobry Styl > Wyposażenie > Zasady działania podnośników meblowych

Zasady działania podnośników meblowych

Data: 21.09.2020 Kategoria: Wyposażenie

Meble to podstawowe wyposażenie każdego mieszkania – trudno wyobrazić sobie komfortowe życie bez nich. Przez lata konstrukcja poszczególnych rodzajów mebli ewoluowała, wpływając nie tylko na ich estetykę, ale również funkcjonalność. Dzisiejsze meble wyposażone są w szereg rozwiązań, które ułatwiają codzienne korzystanie z nich. Jednym z takich rozwiązań są podnośniki meblowe. Jak one działają?

Czym jest podnośnik meblowy?

Podnośnik meblowy to stosunkowo prosty mechanizm, łączący korpus mebla z ich ruchomymi częściami. Częścią taką może być stelaż materaca w łóżkach czy front szafki kuchennej. Zadaniem podnośnika jest wprawienie danego elementu w ruch przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika – wystarczy że poruszymy element, a reszta ruchu zostanie wykonana przez podnośnik.

Jak to działa?

Powszechnie spotykanym dziś rodzajem podnośnika meblowe jest podnośnik pneumatyczny. W jaki sposób działa to urządzenie?

– Podnośnik pneumatyczny składa się z dwóch kluczowych elementów: cylindra oraz tłoczyska, które w zależności od wykonywanego ruchu wsuwa się lub wysuwa z cylindra – mówi przedstawiciel firmy Alex Okucia, dostawcy elementów do produkcji mebli – Wnętrze cylindra wypełnione jest sprężonym gazem, najczęściej azotem, które jest odpowiedzialny za działanie całego urządzenia. W pozycji zamkniętej podnośnika tłoczysko jest wsunięte w cylinder, a tym samym dochodzi do maksymalnego sprężenia gazu – podnośnika jest tak skonstruowany i zamontowany, żeby po zamknięcie nie doszło do jego samoczynnego otwarcia. W momencie w których poruszymy ruchomy element, np. pociągniemy nieco do góry stelaż materaca łóżka, dochodzi do odblokowania podnośnika i rozprężenia gazu – od tego momentu podnośnik pracuje sam, maksymalnie podnosząc stelaż. Jeśli teraz naciśniemy stelaż, tłoczysko wsuniecie się z powrotem do cylindra tym samym sprężając gaz.

Podnośniki tego typu możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Automatyczne – wewnątrz cylindra znajduje się klapa olejowa, które pod koniec otwierania podnośnika hamuje go, dzięki czemu ruch jest płynny. Tego typu podnośniki otwierają się w pełni, tj. nie można ich zatrzymać w dowolnym punkcie
  • Fikcyjne – pozbawione są hamującej klapy olejowej, a ciśnienie w ich wnętrzu jest nieco niższe. Dzięki temu można je zatrzymać w dowolnie wybranej pozycji. Rozwiązanie to jest jednak bardzo rzadko spotykane.

Zalety podnośników

Podnośniki pneumatyczne to już właściwie standardowe rozwiązanie w branży meblarskiej. Pozwala ono wykonywać rozbudowane, ciężkie konstrukcje, które mimo to są bardzo łatwe w eksploatacji.