Dobry Styl > Budowa i remont > Zasady montażu schodów wewnętrznych

Zasady montażu schodów wewnętrznych

Data: 28.01.2019 Kategoria: Budowa i remont

Sposób montażu schodów wewnętrznych zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Dlatego już na etapie projektowania domu należy jasno określić, czy mają być one wykonywane z betonu, czy też zamówimy gotowe schody drewniane lub metalowe. Niemniej ważne będzie umiejscowienie schodów, które zależeć będzie w dużej mierze od wielkości domu. Poznaj najważniejsze zasady montażu schodów wewnętrznych.

W domu o niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzą się schody, umieszczone w jego centralnej części, na przykład hollu lub korytarzu, stanowiącym przestrzeń komunikacyjną. W dużym domu z kolei możliwości umiejscowienia schodów jest więcej, ze względu na przestrzeń komunikacyjną. W takim wypadku możemy nawet pomyśleć o wydzieleniu klatki schodowej, dzięki czemu schody łączące dwie kondygnacje znajdą się w jednym pionie.

A jakie są zasady schodów wewnętrznych, związane z ich rodzajem?

Schody betonowe

Schody betonowe lub żelbetonowe wykonuje się już na etapie budowy domu, bowiem ich zbrojenie połączone jest z konstrukcją budynku: jego ścianami lub stropem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można z nich korzystać już podczas prac budowlanych, co ułatwia oraz przyśpiesza zakończenie robót.

Schody modułowe

Wewnętrzne schody drewniane lub stalowe z kolei, to elementy, montowane w trakcie wykańczania budynku. Posiadają samonośną konstrukcję, a ich instalacja nie wymaga dodatkowych przygotowań.

Głównym elementem schodów wewnętrznych modułowych jest drewno lite, klejone lub gięte bądź stal. Może być ona nierdzewna lub węglowa.

Warto także zwrócić uwagę na samą konstrukcję. Może być ona wspornikowa, w przypadku spiralnych oraz modułowych, lub policzkowa w przypadku prostych oraz zabiegowych.

Różne rodzaje zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych schodów oferuje swoim klientom renomowany producent schodów Wróblewski Design.

Zasady montażu schodów modułowych

Gotowe schody składają się z przygotowanych wcześniej modułów, stąd łatwość ich montażu. Mocuje się je do konstrukcji podłogi oraz stropu najczęściej za pomocą śrub rozporowych. Z kolei proste schody policzkowe przykręca się bezpośrednio do ścian. Następnie, za pomocą śrub, do konstrukcji schodów montuje się stopnie oraz balustrady. Cieszące się coraz większą popularnością schody gięte w całości przywożone są na miejsce.

Niezależnie od rodzaju wybranych przez nas schodów, powinniśmy przed ich montażem wykonać kilka podstawowych czynności. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić możliwość mocowania schodów do ścian i stropów. Poza tym należy zmierzyć:

  • miejsce przewidziane na schody
  • wysokość kondygnacji z uwzględnieniem warstwy wykończeniowej podłogi
  • grubość stropu