Dobry Styl > Ogród > Zasady pielęgnacji trawnika

Zasady pielęgnacji trawnika

Data: 15.09.2017 Kategoria: Ogród

Zadbany i zielony trawnik to piękna ozdoba każdego ogrodu i estetyczne tło dla innych roślin czy budynków. Aby zawsze ładnie się prezentował, konieczne jest jednak regularne dbanie o jego stan oraz prawidłowa pielęgnacja. Tylko wówczas nasz trawnik będzie zachwycał swoim wyglądem. Poniżej kilka porad, jak odpowiednio dbać o trawnik w ogrodzie, parku czy wokół budynków użyteczności publicznej.

Koszenie trawnika

Oczywiście trawa trawie nierówna – w ogrodzie będzie potrzebny inny gatunek, niż np. we wspomnianym parku czy na dużych powierzchniach. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, jaki dokładnie gatunek wybrać, warto zwrócić się o pomoc do samych producentów mieszanek traw, jak np. firmy Agronas z Koła.

Jeśli chodzi o koszenie, to jest to najważniejszy element pielęgnacji trawnika, o czym wie chyba każdy. Tylko krótki i równo przystrzyżony trawnik wygląda bowiem estetycznie i cieszy oko. W przypadku świeżego trawnika należy pamiętać, aby pierwsza przycinka została przeprowadzona, kiedy źdźbła osiągną wysokość około 8 – 10 cm. Wtedy należy je skrócić o około 1 do 1,5 cm. Ten zabieg powtarza się jeszcze przez dwa kolejne koszenia. Za czwartym z kolei razem, możemy przyciąć trawę już na wysokość docelową i taką starać się utrzymywać. Aby trawnik był zadbany, należy liczyć się z cotygodniowym jego przycinaniem, gdyż trawa dość szybko rośnie.

Podlewanie trawnika

Każda roślina do życia i prawidłowego wzrostu potrzebuje wody. Podobnie jest w przypadku trawnika, który aby zachwycał nas swoją bujną zielenią, musi być regularnie nawadniany. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuszczać do przesuszenia ziemi, gdyż spowoduje to wysychanie pojedynczych ździebeł, która popsują efekt wizualny trawnika. Najlepiej jest regularnie nawadniać trawnik za pomocą przenośnych zraszaczy lub stałej instalacji nawadniającej. Strumienie wody powinny być rozproszone, aby każdy fragment ziemi otrzymał jej podobną ilość. Najlepiej jest podlewać trawnik co wieczór, kiedy nie biją w niego bezpośrednio promienie słoneczne.

Nawożenie trawnika

Trzeci ważny element pielęgnacji trawnika to systematyczne jego nawożenie. Rośliny, w tym także trawa, oprócz regularnego przycinania oraz wody, do życia potrzebują także substancji odżywczych zawartych w nawozach. Zapewniają one odpowiedni wzrost oraz rozkrzewianie się trawy, co poprawia jej wygląd oraz zagęszczenie. Bardzo ważnym elementem nawożenia trawnika jest regularne wysypanie nawozu tak, aby każde źdźbło trawy otrzymało swoją porcję. Wiosną nawożenie rozpoczynamy od podania nawozu z przewagą azotu w swoim składzie, jesienią z kolei wybieramy ten z większą ilością potasu. Nawozimy trawnik około dwóch razy wiosną i latem i jeden raz jesienią, aby przygotować go do zimowej wegetacji.