Dobry Styl > Porady > Zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Data: 30.11.2021 Kategoria: Porady

Klimatyzacja niegdyś była luksusem, dziś staje się powoli codziennością. Pojawia się nie tylko obowiązkowo w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy sklepach, ale też domach i mieszkaniach. Decydując się na klimatyzację, warto być świadomym jej prawidłowego użytkowania. Jak dobrze korzystać z biurowych i domowych systemów klimatyzacyjnych? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Przygotowanie pomieszczeń do klimatyzacji

Pomieszczenia, w których będzie działać klimatyzacja, należy uprzednio odpowiednio przygotować. Konieczne jest zamknięcie wszystkich drzwi i okien – tylko wtedy system klimatyzacyjny będzie skutecznie ochładzać powietrze w danych pokoju. Zamykanie drzwi i okien umożliwia uzyskanie w pomieszczeniu temperatury na stałym poziomie. Wpływa to także na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych urządzenia (jeżeli okna i drzwi pozostaną otwarte, dostające się do wnętrza powietrze utrudni działanie klimatyzacji i wymusi na niej zwiększenie mocy).

aściwa lokalizacja klimatyzacji

Klimatyzacja składa się z dwóch urządzeń: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza jest praktycznie zawsze umieszczona na zewnątrz budynku (np. na elewacji). Komplikacje pojawiają się dopiero przy lokalizacji jednostki wewnętrznej. Powinna mieć ona możliwość równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza po pomieszczeniu (optymalnym miejscem wydaje się zatem sufit). Jednostka wewnętrzna nie może mieć też kontaktu z meblami i zasłonami.

Odkrycie optymalnej temperatury

Ochładzane powietrze powinno dojść do tzw. optymalnej temperatury i nigdy jej nie przekraczać, ponieważ może to spowodować dyskomfort domowników i uszkodzenie klimatyzatorów. 

Warto też zwrócić uwagę na różnicę temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Różnica ta nie powinna być większa niż 5-7 stopni Celsjusza. Związane jest to z komfortem i zdrowiem mieszkańców. Zbyt duża różnica temperatur między pokojami może doprowadzić do przeziębień, stanów zapalnych, a nawet szoku termicznego. 

Wybór dobrej klimatyzacji

Przyszli użytkownicy muszą wybrać dobrej jakości klimatyzatory i pamiętać o regularnych przeglądach technicznych urządzeń. Konieczne będzie czyszczenie urządzeń i wymiana filtrów.

Klimatyzatory i akcesoria do klimatyzacji można nabyć w hurtowni klimatyzacyjnej i wentylacyjnej Pefra z Wrocławia. Wśród asortymentu firmy można odnaleźć klimatyzatory producentów Samsung, Rotenso, AplicAir i Haier.