Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Zasłaniamy okna od wewnątrz: żaluzje z różnych materiałów i plisy

Zasłaniamy okna od wewnątrz: żaluzje z różnych materiałów i plisy

Data: 16.09.2021 Kategoria: Wystrój wnętrz

Żaluzje lub zasłony to jeden z niezwykle ważnych elementów wyposażenia, od których zależy nie tylko estetyka, ale również komfort użytkowników pomieszczenia. To właśnie odpowiednie akcesoria do okien pozwalają regulować między innymi ilość światła wpadającego do pokoju. Ale którą z opcji najlepiej wybrać? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rozwiązań.

Żaluzje a plisy – różnice

Podczas aranżacji domu lub mieszkania warto się skupić nawet na szczegółach, bo również od nich zależy wygoda codziennego życia. Mowa między innymi o żaluzjach, które składają się w harmonijkę i dzięki temu odsłaniają lub zasłaniają okno. Elementy te są zamontowane u góry ramy i można je przesuwać w górę oraz w dół. Żaluzje wykonuje się z reguły z aluminium lub z drewna. Szczególnym rodzajem akcesoriów okiennych są z kolei plisy. Wyróżniają się tym, że można je przesuwać zarówno pionowo, jak i horyzontalnie. Poza tym przyjmują one różne kształty w zależności od zapotrzebowania, dlatego są świetnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku prostokątnych okien, ale również okrągłych, trójkątnych czy jeszcze innych. Ponadto, gwarantują więcej możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie poziomu nasłonecznienia pokoju, można je bowiem przesunąć nie tylko na górę ramy, ale również na dół czy nawet na środek.

Żaluzje i plisy – co wybrać?

Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się dobrze w każdym przypadku. Zarówno żaluzje, jak i plisy mogą być dobrym pomysłem, wszystko zależy od zapotrzebowania. Pierwsza opcja jest niewątpliwie bardziej klasycznym rozwiązaniem, które będzie idealne do prostokątnych okien o tradycyjnych wymiarach. Z kolei plisy sprawdzą się przede wszystkim w przypadku mniej typowych ram. Obie opcje akcesoriów okiennych są dostępne również w sklepach internetowych, na przykład takich jak Geo-Mont. Na rynku dostępne są rolety i plisy różniące się od siebie kolorami, rozmiarami czy materiałem wykonania. Dzięki tak dużemu wyborowi łatwo dopasować konkretny produkt do danego zastosowania. Poświęcenie uwagi kwestii akcesoriów okiennych pozwoli stworzyć spójne i niepowtarzalne aranżacje domów oraz mieszkań. Poza estetyką warto zwrócić również uwagę na jakość materiału wykonania – powinien być on wystarczająco wytrzymały i odporny na zniszczenia, szczególnie jeśli żaluzje i plisy będą często używane. Zaufany dystrybutor na pewno zagwarantuje trwałe i atrakcyjne wizualnie produkty.