Dobry Styl > Budowa i remont > Zastosowanie rusztowań nie tylko w budownictwie

Zastosowanie rusztowań nie tylko w budownictwie

Data: 13.11.2020 Kategoria: Budowa i remont

Rusztowanie jest konstrukcją umożliwiającą wykonywanie różnorodnych prac na wysokościach. Jego zadaniem jest umożliwienie wygodnej pracy, a także zapewnienie bezpieczeństwa. Podstawowym zastosowaniem rusztowań są prace budowlane i konserwatorskie, jednak konstrukcje te przydają się również w innych sytuacjach. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie znajdą zastosowanie rusztowania?

Rusztowania dla domu

Każdy właściciel domu z pewnością nie jeden raz spotkał się z koniecznością wykorzystania drabiny do prac monterskich, murarskich czy elewacyjnych. Ponieważ niektóre z prac są bardziej wymagające, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i zamiast drabiny – skorzystać z rusztowania. Ponieważ zakup rusztowania to dość spory wydatek i przy typowo jednorazowych pracach nie ma to sensu, można w tym celu skorzystać z wynajmu rusztowań. Usługi takie świadczy chociażby firma Skat Rusztowania, posiadająca na wynajem bezpieczny, wysokiej jakości sprzęt. Korzystając z rusztowania elewacyjnego możemy zabudować nim ścianę domu i spokojnie wykonywać wszelkie niezbędne prace. Istotnym jest, aby wynająć certyfikowany sprzęt od bezpiecznej firmy – życie i zdrowie jest bezcenne, dlatego powinniśmy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Wbrew pozorom do pracy przy domu możemy skorzystać z różnych rozwiązań, na przykład z rusztowań jezdnych. Umożliwiają one łatwe przesuwanie konstrukcji z miejsca na miejsce, gdy jest taka potrzeba. Ten rodzaj rusztowania szczególnie przyda nam się przy pracach wykończeniowych. Wynajem rusztowań to sposób na oszczędność i wykonanie bezpiecznej pracy w szybkim czasie.

Rusztowanie jako tymczasowa konstrukcja nośna

Nowoczesne rusztowania charakteryzuje nie tylko duża trwałość, ale również uniwersalność – a to wszystko dzięki łatwemu i szybkiemu montażowi oraz demontażowi. Dlatego też, poza budownictwem i pracami, które wykonywane są na wysokościach przy prywatnych domach, rusztowania wykorzystywane są również w wielu innych sytuacjach, na przykład przy montażu scen podczas koncertów, targów, wystaw czy trybun. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się rusztowania modułowe. W tym przypadku łączenie różnych elementów rusztowań umożliwia realizowanie skomplikowanych konstrukcji tymczasowych. Ta cecha pozwala również na wykorzystywanie rusztowań w przemyśle, na przykład w elektrowniach czy stoczniach. Niezależnie od rodzaju i wykorzystania rusztowań, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w przypadku dużych i skomplikowanych konstrukcji, montażem oraz demontażem rusztowań powinny zajmować się przeszkolone do tego osoby.