Dobry Styl > Porady > Zawieszenia obrazów w galeriach i muzeach

Zawieszenia obrazów w galeriach i muzeach

Data: 24.07.2019 Kategoria: Porady

W miejscach takich jak galerie czy muzea, obrazy muszą być zawieszone w odpowiedni sposób. Muszą one bowiem atrakcyjnie się prezentować, a przy tym być zabezpieczone przed kradzieżą lub upadkiem. Obecnie jednym z najlepszych sposobów na ekspozycję dzieł sztuki w miejscach publicznych jest nowoczesny system zawieszania obrazów, oparty na konstrukcji linkowej.

Nowoczesny system zawieszania obrazów w galeriach i muzeach

System podwieszania obrazów na linkach został stworzony z myślą o ekspozycji dzieł sztuki w galeriach i muzeach. Na czym polega to rozwiązanie? Otóż taki system zawieszania obrazów opiera się na specjalnie w tym celu skonstruowanej strukturze linkowej. A dokładnie składa się on z mocowanej do ściany lub sufitu szyny, która najczęściej wykonana jest z aluminium. W szynie zaś zlokalizowana jest prowadnica, umożliwiająca swobodne przesuwanie się linki. Linka z kolei może być metalowa lub nylonowa, w zależności od potrzeb (oba materiały są odpowiednio wytrzymałe i trwałe, przy czym nylon wyróżnia się niemal przezroczystą strukturą). Linki wyposażane są w samo zaciskające się haczyki na obrazy, o których położeniu możemy swobodnie decydować – mamy do dyspozycji dostępną długość linki. Całość konstrukcji umożliwia ruch pionowy.

System zawieszania obrazów – praktyczny i estetyczny wymiar rozwiązania

Do zalet o charakterze praktycznym z pewnością należy zaliczyć tutaj brak konieczności wiercenia otworów (a w przyszłości ich ewentualnego maskowania, podczas zmian w ekspozycji). Ponadto takie systemy zawieszania są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają udziału fachowców. Można powiedzieć, że stanowią one już gotowe rozwiązanie.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Newly, która specjalizuje się w produkcji systemów zawieszania obrazów:

W przypadku muzeów i galerii największą ich zaletą jest jednak to, że konstruktorzy systemu zadbali zarówno o estetykę, jak i o bezpieczeństwo eksponowanych obrazów. Nowoczesne systemy zawieszania, dzięki solidnym blokadom haków skutecznie zabezpieczają dzieła sztuki przed kradzieżą oraz upadkiem. Mocna, ale delikatna konstrukcja systemu zaś sprawia, że zawieszone na nim płótno prezentuje się w pełnej krasie. Żaden element systemu nie zakłóca odbioru obrazu. Osoba oglądająca dzieło, może więc skupić swoją uwagę jedynie na jego zawartości.

Znając zalety nowoczesnych systemów zawieszania obrazów, trudno już jest raczej skłaniać się ku wyborowi innego rozwiązania. Warto wybrać bowiem to, które jest proste, skuteczne i zarazem efektowne.