Dobry Styl > Budowa i remont > Na co zwracać uwagę, projektując zabudowę kuchenną

Na co zwracać uwagę, projektując zabudowę kuchenną

Data: 26.10.2017 Kategoria: Budowa i remont

Kuchnia to na ogół najbardziej „robocza” przestrzeń w naszym domu. Jej złe rozplanowanie natychmiast da się we znaki w postaci ciągłego bałaganu i niedostatecznej funkcjonalności. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu zabudowy kuchennej, aby posiłki były przyrządzane i jedzone z prawdziwą przyjemnością, a meble mieściły wszystko, co powinno znaleźć się w kuchni?

Przede wszystkim wydziel strefy!

Wydzielanie stref sprawdza się w projektowaniu wszelkich przestrzeni, nie tylko kuchni. W tym pomieszczeniu wydzielamy trzy strefy funkcjonalne:

  • przechowywania żywności oraz naczyń,
  • przyrządzania jedzenia,
  • zmywania

Kolejność ma tu duże znaczenie. Jeżeli między część przeznaczoną do gotowania i tą przystosowaną do zmywania wstawimy ciąg szafek służących przechowywaniu naczyń i jedzenia, możemy być pewni, że korzystanie z kuchni stanie się codzienną męczarnią i cała przyjemność z gotowania pryśnie.

Układ zabudowy powinien odzwierciedlać kolejność czynności: najpierw wyciągamy produkty i naczynia, potem obrabiamy żywność, a na koniec sprzątamy resztki i zmywamy naczynia – mówi ekspert z firmy Pinio Kuchnie.Przy planowaniu rozkładu mebli przeznaczonych do każdej z tych czynności należy mieć tę kolejność na uwadze. Przykład bierzemy tu z profesjonalnych kucharzy, którzy tak właśnie urządzają np. kuchnie restauracyjne. To przyspiesza i ułatwia pracę oraz pozwala utrzymać porządek.

Jak zaprojektować zabudowę kuchenną?

Projektowanie kuchni to trudne zadanie – zawsze tyle się w niej dzieje! Zanim zabierzemy się za dobieranie kolorów i materiałów, trzeba skupić się na nieco mniej interesujących rzeczach. Najważniejsza sprawa to decyzja co do tego, czy sprzęty w naszej kuchni będą przeznaczone do zabudowy czy też wolno stojące. Trzeba też określić, ile ich będzie i w jakich rozmiarach. To determinuje nasze dalsze kroki.

Następna sprawa to nasze potrzeby. Jeżeli mamy nawyk chomikowania żywności, kluczowa będzie dla nas strefa przechowywania. W miarę możliwości można wydzielić niewielką spiżarnię. Jeżeli nasza lodówka na ogół jest pusta, nie musi być wielka – wtedy lepiej zrobić miejsce na inne sprzęty i meble. Warto pamiętać, że kuchnia dobrze urządzona jest przede wszystkim ergonomiczna, ale nie dla każdego będzie to znaczyło to samo. Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z przestrzeni i sprzętów.

Wreszcie – jakie powinny być meble do zabudowy kuchennej? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Z całą pewnością muszą być one odporne na zalanie i wysokie temperatury, a blaty na zarysowania. Warto skupić się przede wszystkim na wnętrzu, a w dalszej kolejności na frontach – te łatwo wymienić. Powinniśmy mieć swobodny dostęp do najczęściej używanych półek. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wszystkie szafki i szuflady będą miały możliwość pełnego otwarcia – nie w każdej kuchni jest to oczywiste.