Dobry Styl > Porady > Jak i czym pielęgnować groby naszych bliskich?

Jak i czym pielęgnować groby naszych bliskich?

Data: 03.04.2019 Kategoria: Porady

Pielęgnacja grobów bliskich osób jest ważna nie tylko w październiku czy listopadzie, ale przez cały rok. Nagrobki wykonane z kamienia np. granitu czy marmuru wymagają oczywiście szczególnej troski. Jednak wbrew pozorom utrzymanie kamiennego grobu w czystości wcale nie musi być trudne. Wystarczy sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia kamieni i nagrobków.

O czym warto pamiętać, wybierając środki do czyszczenia nagrobków?

Najpiękniejsze groby wykonane są z kamienia naturalnego, a więc granitu, piaskowca czy marmuru. Wymagają jednak odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku pomnik z czasem porośnie mchem, ściemnieje i ulegnie stopniowemu zniszczeniu. Dlatego też należy go czyścić co najmniej raz na 3 miesiące, a najlepiej częściej. Warto przy tym pamiętać, że nie każde tworzywo można czyścić przy pomocy tego samego środka. W przypadku kamienia naturalnego trzeba zachować sporą ostrożność przy wyborze środków chemicznych. Marmur bowiem pod wpływem octu czy chloru traci swój pierwotny połysk. Dlatego też warto zaopatrywać się w środki do czyszczenia nagrobków u wyspecjalizowanych w tym firm, takich jak Granimex. Unikniemy dzięki temu kupna przypadkowych środków, które mogłyby zniszczyć powierzchnię nagrobka.

Piaskowiec

Piaskowiec powinno się czyścić samą wodą, bez dodatku chemikaliów. Lastryko z kolei wymaga systematycznego woskowania. Granitu z kolei nie woskuje się, gdyż kamień ten musi oddychać. Pomnik z  niego wykonany najlepiej czyścić raz na miesiąc, w szczególności po opadach deszczu. Należy przy tym uważać, aby nie porysować jego powierzchni druciakiem czy szorstką gąbką. Z pomocą w tym przypadku przychodzą np. preparaty usuwające glony, porosty, błoto czy wosk pozostały po świecach. Sprawdzają się też specjalne środki do pielęgnacji granitu, które chronią kamień przed wysychaniem i kolejnymi zabrudzeniami.

Jak usunąć mech z nagrobków?

Groby wykonane z kamienia z czasem mogą porastać mchem. Można go zeskrobać bardzo ostrożnie szpachelką lub sięgnąć po specjalny preparat, który nie tylko usuwa mech, ale i chroni kamień przed kolejnym jego porastaniem. Zawsze trzeba przy tym pamiętać o stosowaniu gumowych rękawiczek, bo praca ze środkami chemicznymi bywa niebezpieczna dla dłoni. W przypadku zabrudzeń z wosku dobrym rozwiązaniem jest także specjalna skrobaczka. Można posiłkować się też wodą utlenioną i amoniakiem. Przy czyszczeniu kamiennych grobów raczej unika się ostrych narzędzi. Płyty z granitu czy marmuru można bowiem łatwo zarysować. Zarysowania i uszkodzenia trudno jest niestety potem skutecznie zamaskować.